W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa wiceministrów ds. transportu Polski i Ukrainy

28.05.2023

28 maja 2023 r. w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wiceministra infrastruktury Rafała Webera z wiceministrem rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Serhijem Derkachem. W spotkaniu uczestniczył również wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Rozmowa wiceministrów ds. transportu Polski i Ukrainy

Podczas rozmów poruszono kilka istotnych kwestii z zakresu współpracy obydwu resortów, m.in. omówiono konieczność prac nad nowym porozumieniem ws. komunikacji kolejowej przez granicę państwową. Obecna umowa, podpisana jeszcze w 1994 roku, nie odpowiada współczesnym uwarunkowaniom. Rynek transportu kolejowego wymaga wdrożenia norm pozwalających zarówno na podniesienie efektywności obsługi aktualnych kolejowych przewozów transgranicznych, jak i dalszy rozwój komunikacji międzypaństwowej.

Ministrowie omówili również zagadnienia wynikające z realizacji postanowień umowy UE z Ukrainą podpisanej w Lyonie 29 czerwca 2022 r. w sprawie przewozu drogowego towarów. Omówiono zasady wykonywania przewozów przez przewoźników z UE, dotyczące świadczenia usług na terytorium Ukrainy, szczególnie w zakresie prawa polskich przedsiębiorców do wykonywania przewozu z dowolnego państwa UE do miejsca docelowego na Ukrainie (i z powrotem) bez konieczności posiadania zezwoleń transportowych.

– Wobec stanowiska UE na temat zasad wykonywania przewozów na podstawie umowy UE – Ukraina wydaje się zasadnym, aby przewozy te pomiędzy mogły bez problemu być wykonywane bez obowiązku posiadania zezwolenia­ ­– powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Przedmiotem rozmów była także kwestia zezwoleń na przewóz towarów do/z państw trzecich w oparciu o wykorzystanie zezwoleń drogowych z państw trzecich, ponieważ ważność tych zezwoleń wygasła w 2022 r.

Omówiono kwestie funkcjonowania systemu elektronicznej odprawy granicznej, a także możliwość spotkania z polskimi przewoźnikami w celu zapoznania z systemem i jego funkcjonalnością.

Przeanalizowano ponadto aspekty pracy drogowych przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Hrebennem. Poruszono również kwestie dotyczące posiedzenia polsko-ukraińskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}