W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczyna się projektowanie obwodnicy Łącka

28.10.2020

28 października 2020 r. została zawarta umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Łącka w ciągu DK60. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Ogłoszenie przetargu jest planowane w 2024 r., a realizacja zadania jest przewidziana w latach 2026-2028.

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji obwodnicy Łącka - infografika
- Inwestycje, które zrealizujemy w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców miejscowości takich jak Łąck. Obwodnice to także poprawa bezpieczeństwa na wielu obciążonych ruchem trasach. Dzięki nim znacząco poprawi się także przepustowość układu komunikacyjnego dróg krajowych w Polsce - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Obwodnica Łącka o długości ok. 3 km ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno–zachodniej stronie obecnego przebiegu DK60, docelowy przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie określony w decyzji środowiskowej.

Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości prawie 1,3 mln zł została podpisana z firmą Arkas-Projekt. Zadaniem projektanta będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. Wykonawca na opracowanie dokumentacji ma 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac projektowych przypada na koniec 2023 r.

Obwodnica Łącka poprawi warunki ruchu na drodze krajowej nr 60, która stanowi obecnie alternatywną, północną obwodnicę aglomeracji warszawskiej, wykorzystywaną do ruchu dalekobieżnego. Po wybudowaniu obwodnicy z Łącka wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60 pomiędzy Płockiem a Kutnem. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa będzie również uzupełnieniem wybudowanej już obwodnicy Gostynina.

Program budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim

W ramach programu obwodnicowego na Mazowszu powstanie łącznie 9 obwodnic:

  • Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60,
  • Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79,
  • Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60,
  • Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53,
  • Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61,
  • Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63,
  • Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9,
  • Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63,
  • Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

 

***
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

{"register":{"columns":[]}}