W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza akcja „Bezpieczny Autokar” – ferie 2020

13.01.2020

W pięciu województwach rozpoczynają się ferie zimowe. O bezpieczeństwo podróżnych zadba Inspekcja Transportu Drogowego. Przez całe ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz dyspozycję prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość. O działaniach ITD w czasie ferii informowali 11 stycznia 2020 r. podczas briefingu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz i Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik.

Na zdjęciu widać grupę dzieci, które trzymają chusty odblaskowe. W tle widać namioty reklamowe.

W pierwszej kolejności przerwę w nauce mają uczniowie z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. W najbliższym czasie należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejsc zimowego wypoczynku, czyli m.in. na autostradzie A4, przy której znajduje się m.in. MOP Kępnica (woj. śląskie), gdzie zorganizowano konferencję ministra Andrzeja Adamczyka i GITD.

- To kolejny raz, kiedy potwierdzamy, że bezpieczeństwo na drodze, a w szczególności bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas podróży na ferie i wakacje, jest naszym priorytetem. Każdego roku podczas wakacji i ferii zimowych to właśnie inspektorzy ITD bacznie przyglądają się autokarom przewożącym uczniów i eliminują te pojazdy, które zagrażają bezpieczeństwu - powiedział minister A. Adamczyk.

Kierowcy, stan techniczny i prędkość pod kontrolą

Pierwsze kontrole w ramach akcji już się odbyły. Także podczas briefingu inspektorzy kierowali autokary na nowoczesną, mobilną stację diagnostyczną, która pozwala szczegółowo zweryfikować stan techniczny pojazdu. Kierowcy, którzy pozytywnie przeszli kontrole, otrzymywali od ministra Andrzeja Adamczyka i inspektora Alvina Gajadhura maskotkę ITD, krokodyla Tirka.

Wzmożone kontrole autokarów potrwają do ostatniego dnia ferii. Inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. ITD zbada także dyspozycję kierowców. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci. To właśnie naruszenia czasu pracy były najczęstszymi przyczynami mandatów, którymi karano kierowców autokarów w minione wakacje.

 

Podczas ferii sprawdzane będą również samochody osobowe. Prędkość aut kontroluje m.in. system fotoradarowy zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To 432 fotoradary w całym kraju, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń, które wyłapują kierowców wjeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

- Apeluję o to, aby kierowcy dostosowali prędkość do panujących warunków. Pogoda może być różna, drogi śliskie. Niestety niektórzy prowadzący cały czas zapominają o zdjęciu nogi z gazu. Podczas ubiegłorocznych ferii odnotowaliśmy ponad 200 tysięcy naruszeń dotyczących przekroczenia prędkości - informował Alvin Gajadhur.

Kontrole w wyznaczonych punktach, ale też po zgłoszeniu

Patrole inspekcyjne będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących na zimowy wypoczynek w stałych punktach kontroli, których szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie: https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/bezpieczny-autokar-ferie-2020-itd-dba-o-bezpieczenstwo-podroznych/, a także na trasach szybkiego ruchu. Możliwe będą także kontrole po wcześniejszym zgłoszeniu rodziców lub opiekunów. Zgłoszenia należy kierować do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail. Inspektorzy proszą o zgłaszanie z wyprzedzeniem, by możliwe było zaplanowanie kontroli w dniu wyjazdu autokaru.

- Apelujemy do wszystkich organizatorów wycieczek, ale też do przewoźników wykonujących usługi przewozowe: przygotujcie się do wyjazdu i jedźcie bezpiecznie. Inspekcja Transportu Drogowego będzie kontrolowała wasze pojazdy. Apelujemy też do rodziców, żeby wszelkie wątpliwości zgłaszali do właściwego miejscowo ITD - podkreślili wspólnie minister A. Adamczyk i A. Gajadhur.

 

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali niemal 1100 autokarów. Kontrola blisko 50 pojazdów zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w 8 przypadkach konieczne było wydanie zakazu jazdy. Na kierowców nałożono 250 mandatów karnych. Choć sytuacja na drogach jest coraz lepsza, to przypadek np. z zeszłorocznych ferii z woj. małopolskiego, w którym 55 dzieci przewożono niesprawnym autokarem i z przekroczeniem dozwolonej prędkości pokazuje, że działania służb kontrolnych muszą być kontynuowane.