W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza budowa kolejnego słowackiego odcinka Via Carpatia

25.04.2022

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wziął udział 25 kwietnia 2022 r. w uroczystości związanej z budową wschodniej obwodnicy Koszyc. Odcinek drogi ekspresowej R2 Koszyce Šaca – Košicke Olšany to słowacka część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wziął udział 25 kwietnia 2022 r. w uroczystości związanej z budową wschodniej obwodnicy Koszyc.
- Via Carpatia to nie abstrakcyjna linia na mapie ale szereg konkretnych projektów transportowych bądź w fazie realizacji, bądź z jasno określoną perspektywą rozpoczęcia i zakończenia budowy. Ten transeuropejski korytarz transportowy może stać się nowym, kluczowym połączeniem północy z południem Europy. Będzie to możliwe tylko w przypadku skoordynowanego ukończenia trasy w krajach leżących na korytarzu, między innymi na Słowacji. Mogę z zadowoleniem powiedzieć, że nasze wspólne wysiłki przynoszą konkretne efekty - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Via Carpatia na Słowacji będzie liczyła prawie 136 km dróg szybkiego ruchu, na które będą się składać droga ekspresowa R4 oraz odcinki autostrady D1 (Preszów – Košicke Olšany) i drogi ekspresowej R2 (południowa obwodnica Koszyc).

Via Carpatia w Polsce

Na terenie Polski realizacja szlaku Via Carpatia, w skład którego wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 jest bardzo zaawansowana. Na ok. 715 km trasy prawie 207 km zostało już oddanych do użytkowania, ponad 300 km jest w budowie, dla ponad 92 km prowadzone są przetargi, a pozostałe 113 km jest w przygotowaniu.

Międzynarodowy szlak Via Carpatia składa się z ok. 3000 km dróg głównego ciągu oraz ponad 5 800 km odnóg. Od 2007 roku podczas pierwszej konferencji łańcuckiej z udziałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Via Carpatia była pomyślana nie tylko jako szlak transportowy, ale również jako platforma współpracy krajów naszego regionu. Szlak integruje systemy transportowe wielu krajów - Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Przyczynia się do rozwoju krajów, przez które przebiega i usuwania barier w podróżowaniu pomiędzy nimi. Sprzyja również nadrabianiu opóźnień w rozwoju nowoczesnego systemu infrastruktury transportowej, wynikających z trudnej historii naszej części Europy.

{"register":{"columns":[]}}