W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza przetarg na dokumentację dla obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa

14.05.2021

14 maja 2021 r. został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74. Drogi te powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Realizacja nowych obwodnic jest planowana w systemie Projektuj i buduj w latach 2026-2029.

Rusza przetarg na dokumentację dla obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa - infografika
- Dzięki budowie obwodnic nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 74 pomiędzy Janowem Lubelskim, Zamościem i polsko-ukraińską granicą w Zosinie. Obwodnica Zamościa będzie stanowić również uzupełnienie dojazdu do realizowanej trasy Via Carpatia - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej, które posłuży m.in. do opracowania wstępnych wariantów obwodnic oraz uzyskania decyzji środowiskowej. Możliwe warianty przebiegu obwodnic będą analizowane pod względem technicznym, ekonomicznym, środowiskowym i społecznym.

Głównym celem budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z tych miejscowości. Inwestycje poprawią również bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców, wpłyną też na komfort podróżowania i życia w tych miastach.

Program budowy 100 obwodnic w województwie lubelskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie lubelskim powstanie łącznie 7 obwodnic:

  • obwodnica Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • obwodnica Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • obwodnica Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • obwodnica Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82,
  • obwodnica Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76,
  • obwodnica Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • obwodnica Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.

 

***
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.  

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

{"register":{"columns":[]}}