W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza współpraca pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz Polską Grupą Energetyczną na rzecz rozwoju technologii offshore

18.05.2021

18 maja 2021 r. Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) i Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w zakresie prac badawczych i wdrożeniowych, której celem jest rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspólne działania obejmują szeroki zakres badań i analiz, wymianę doświadczeń, jak również pomoc w utworzeniu i wyposażeniu Centrum Offshore UMG.

Rusza współpraca pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz Polską Grupą Energetyczną na rzecz rozwoju technologii offshore

W ramach współpracy PGE będzie wsparciem dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w tworzeniu bazy laboratoryjnej Centrum Offshore UMG, które będzie mogło służyć wspólnym badaniom na rzecz rozwoju sektora offshore w Polsce. Planowane Centrum będzie ośrodkiem tworzenia wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie kształcenia kadr dla polskiej gospodarki morskiej.
 

– Technologia offshore oraz idący za nią rozwój morskich farm wiatrowych stanowią podstawę do podniesienia potencjału zasobów energetycznych naszego kraju. Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz Polską Grupą Energetyczną to dowód na to, że polityka energetyczna naszego kraju zmierza we właściwym kierunku – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Wspólne działania Grupy PGE i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obejmą również m.in. realizację analiz hydrologicznych, hydrometeorologicznych, hydrochemicznych, geomorfologicznych, jak również badań z zakresu nawigacji, bezpieczeństwa i ratownictwa w transporcie morskim. Ponadto współpraca obejmie także wymianę doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich farm wiatrowych oraz rozszerzenie i doskonalenie programu nauczania UMG.

Oprócz podpisanego listu intencyjnego z PGE Uniwersytet Morski w Gdyni w najbliższym czasie zamierza otworzyć międzyuczelniany kierunek studiów dotyczący morskiej energetyki wiatrowej, wspólnie z drugim wiodącym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym w tym zakresie – Politechniką Gdańską.

{"register":{"columns":[]}}