W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje publiczne Rządowego Programu wsparcia zadań zarządców infrastruktury kolejowej, w tym w zakresie utrzymania i remontów, do 2028 roku

25.04.2023

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu programu wieloletniego pn. Rządowy Program wsparcia zadań zarządców infrastruktury kolejowej, w tym w zakresie utrzymania i remontów, do 2028 roku, dokumentu ustanawiającego ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa dotyczących infrastruktury kolejowej w zakresie zarządzania tą infrastrukturą, przewidywanych do wykonania do 2028 roku.

Tory kolejowe podczas zachodu słońca

Wartość programu wyniesie 51,07 mld zł, w tym z budżetu państwa 46,34 mld zł. Ostateczna kwota programu będzie przedmiotem uzgodnień z Ministerstwem Finansów.

– Ministerstwo Infrastruktury konsekwentnie realizuje wieloletnie programy kolejowe. Dlatego stale podnosimy jakość infrastruktury j i zaledwie kilka dni po Krajowym Programie Kolejowym do konsultacji publicznych kierujemy program, który ma zapewnić stabilne finansowanie zadań wynikających z utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Program stanowi kontynuację aktualnie obowiązującego 5-letniego programu pn. Rządowy Program wsparcia zadań zarządców infrastruktury kolejowej, w tym w zakresie utrzymania i remontów, do 2023 roku. Łączny limit środków publicznych przeznaczonych na realizację aktualnie realizowanego programu w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. wynosi 23 833,3 mln zł.

Ustanowienie nowego programu jest związane z potrzebą zachowania ciągłości bilansowania zarządców infrastruktury kolejowej, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z  21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego.

Podstawę prawną procedowanego programu stanowi art. 136 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Program przewiduje udzielanie dofinansowania zgodnie z art. 38a ust. 1 oraz art. 38 ust. 3 lub 5 ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.  

Podmiotami uprawnionymi do otrzymania dofinansowania w ramach programu są następujący zarządcy infrastruktury kolejowej:

  • PKP Polskie Linie Kolejowe SA,
  • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
  • Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu,
  • „Euroterminal Sławków” Sp. z o.o.,
  • CARGOTOR Sp. z o.o. (podmiot na chwilę obecną nie zidentyfikował potrzeb w zakresie ubiegania się o finansowanie w ramach programu).

Zakres programu obejmuje infrastrukturę kolejową, której wsparcie jest niezbędne w celu zapewnienia odpowiednich parametrów techniczno-eksploatacyjnych oraz zachowania właściwego potencjału infrastruktury kolejowej dla gospodarki i transportu pasażerów.

Efektem zarówno aktualnie realizowanego programu wieloletniego, jak i założonymi efektami nowego programu, są m.in.:

  • zapewnienie stabilności finansowania zarządców infrastruktury kolejowej;
  • likwidacja uciążliwych dla przewoźników kolejowych zaległości utrzymaniowo-naprawczych;
  • zapewnienie trwałości inwestycji infrastrukturalnych i długofalowe wykorzystanie ich efektów;
  • proces likwidacji „wąskich gardeł” (miejsc na sieci linii kolejowych, ograniczających zdolność przepustową);
  • pozytywne oddziaływanie na rozwój sektora kolejowego, a co za tym idzie – całego systemu transportowego, m.in. przez podwyższenie średniej prędkości kursowania pociągów na sieci linii kolejowych i poprawie punktualności pociągów.

Program zawiera m.in. zaktualizowane dane finansowe zarządców infrastruktury, projekcję porównywalnych wskaźników monitorowania dla wszystkich zarządców infrastruktury kolejowej otrzymujących finansowanie w ramach programu, a także prognozę kosztów zarządców w zakresie utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej na latach 2029-2035. Tak jak dotychczas, rozszerzona i zindywidualizowana gama wskaźników zostanie wskazana w umowach z poszczególnymi zarządcami infrastruktury.

Dofinansowanie zarządców infrastruktury w ramach środków przewidzianych w programie może ulec zmianie w związku ze zmianą zarządców poszczególnych odcinków linii kolejowych. Ponadto dofinansowanie zarządców infrastruktury w ramach programu nie ogranicza możliwości dodatkowego ich dofinansowania przez ministra właściwego do spraw transportu ze środków będących w jego dyspozycji, w zakresie kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową i jej remontów.

Uwagi do programu można przesyłać na opublikowanym na stronie Ministerstwa Infrastruktury formularzu konsultacyjnym: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-projektu-rzadowy-program-wsparcia-zadan-zarzadcow-infrastruktury-kolejowej-w-tym-w-zakresie-utrzymania-i-remontow-do-2028-roku w terminie do 40 dnia od dnia publikacji ogłoszenia, wyłącznie w jeden ze wskazanych w tym ogłoszeniu sposobów.

{"register":{"columns":[]}}