W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje społeczne polityki rozwoju lotnictwa cywilnego

08.07.2021

Rozpoczynają się konsultacje publiczne projektu dokumentu rządowego „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.).”

Ruszają konsultacje społeczne polityki rozwoju lotnictwa cywilnego
- Transport lotniczy w Polsce, głównie ze względu na pandemię COVID-19, przeżywał w ubiegłym roku kryzys. Dziś, po okresie epidemicznej stagnacji, stajemy przed największym wyzwaniem, jakim jest odbudowa branży lotniczej, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski i polskich podmiotów lotniczych na arenie międzynarodowej – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.


„Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)” jest dokumentem definiującym główne założenia odnośnie do celów, kierunków i sposobów kreowania i realizacji rządowej polityki rozwoju lotnictwa cywilnego. Polityka lotnicza uzupełnia kierunki rozwoju określone w dokumentach programowych wyższego rzędu tj. „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)” oraz „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r.”. Określone w niej cele strategiczne to wytworzenie dojrzałego, konkurencyjnego rynku usług lotniczych w Polsce, przyczyniającego się do stałego zrównoważonego wzrostu gospodarczego naszego kraju, realizowanego z poszanowaniem jakości życia obywateli i wymogów ochrony środowiska, a także osiągnięcie pozycji regionalnego (europejskiego) lidera w zakresie rozwoju lotnictwa cywilnego.

Polityka lotnicza kładzie duży nacisk na wzmocnienie obszarów innowacyjności oraz badań, rozwoju i wdrożeń w lotnictwie, stanowiących integralny komponent systemu transportowego, będącego kluczowym składnikiem wszystkich systemów gospodarczych. Istotne będzie wzmocnienie innowacyjności polskiego lotnictwa: badań, rozwoju i wdrożenia nowoczesnych technologii. Takie podejście jest zgodne z formułą Programu SESAR, stanowiącego technologiczny komponent Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES).

Polityka lotnicza stawia ponadto na zrównoważony rozwój transportu lotniczego. Podkreślone zostały działania i kierunki w celu zmniejszenia negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko i życie ludzi.

W dokumencie podjęto m.in. próby określenia i oszacowania prognoz rozwoju rynku lotniczego na najbliższe lata, bazując na prognozach rozwoju rynku lotniczego opracowane przez EUROCONTROL STRATFOR z 2021 r. oraz prognozy IATA opracowane w 2020 r. na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Projekt powstał przy udziale m.in. podmiotów zarządzających lotniskami, użytkowników infrastruktury lotnisk i przestrzeni powietrznej oraz przedstawicieli lotnictwa ogólnego i komercyjnego.

Więcej informacji oraz projekt dokumentu opublikowano na stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ogloszenie-z-8-lipca-2021-r. Uwagi do projektu można składać do 11 sierpnia 2021 r.

Materiały

Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040) - prezentacja
Polityka​_prezentacja​_lipiec​_2021​_FINAL.pdf 1.45MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}