W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają prace przygotowawcze dla obwodnicy Trzebnicy

30.03.2021

Rozpoczynają się prace projektowe dla obwodnicy Trzebnicy w ciągu drogi krajowej nr 15. Zamówienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zrealizuje firma Bamar z Wysokiej. Umowa obejmuje opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz opracowanie materiałów do wniosku o decyzję środowiskową. Zakończenie prac projektowych jest planowane w III kwartale 2024 roku.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber uczestniczył w wideokonferencji poświęconej podpisaniu umowy na prace przygotowawcze dla obwodnicy Trzebnicy
- Obwodnica Trzebnicy to ważny element układu komunikacyjnego Dolnego Śląska. Nowa obwodnica pozwoli skierować ruch tranzytowy i lokalny z drogi krajowej nr 15 na drogę ekspresową S5. Inwestycja wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta i poprawi bezpieczeństwo jego mieszkańców – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

W ramach zadania powstanie 1,5-kilometrowa obwodnica Trzebnicy, która będzie przebiegać na północ od miasta. Inwestycja obejmie również budowę ciągu pieszo-rowerowego, przebudowę skrzyżowania, wykonanie oświetlenia, ekranów akustycznych, a także przebudowę magistrali wodociągowej i linii energetycznych oraz budowę dróg serwisowych i dojazdowych. Obwodnica będzie stanowić łącznik pomiędzy drogą krajową nr 15, a dawną drogą krajową nr 5, ułatwiając dojazd do węzła Trzebnica na drodze ekspresowej S5.  

Szacowany koszt realizacji całej inwestycji to ok. 45 mln zł. Prace przygotowawcze będą prowadzone w latach 2021-2028, a realizacja robót została zaplanowana na lata 2027-2029.
 
Droga krajowa nr 15 przebiega przez województwa dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i ma długość ok. 374 km. Łączy Trzebnicę z Ostródą. Na odcinku Trzebnica - Gniezno trasa stanowi alternatywę dla drogi ekspresowej S5. We Wrześni bezkolizyjnie przecina autostradę A2. Jest to droga klasy G (główna) i GP (główna ruchu przyspieszonego). Na Dolnym Śląsku droga ma długość ok. 50 km i przebiega od Trzebnicy do granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego w Cieszkowie.