W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy w Warszawie

24.10.2019

Infrastruktura drogowa, przewozy kolejowe i lotnicze oraz transport drogowy były przedmiotem rozmów Ministrów Infrastruktury Polski i Ukrainy, którzy spotkali się w Warszawie 24 października 2019 r. Było to pierwsze spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem infrastruktury Ukrainy - Vladyslavem Kriklijem, członkiem nowego rządu pod kierownictwem premiera Ołeksija Honczaruka, tym samym dało możliwość do zapoznania się z priorytetami i stanowiskiem nowego Rządu Ukrainy w obszarze transportu.

Minister infrastruktury A. Adamczyk spotkał się z ministrem infrastruktury Ukrainy - Vladyslavem Kriklijem
- Rozmowy i decyzje podejmowane w przeciągu ostatnich kilku lat doprowadziły do sukcesów i pogłębienia współpracy między naszymi państwami. To uruchomienie połączenia kolejowego Przemyśl-Lwów, umowa o utrzymaniu drogowych obiektów mostowych, deklaracja Łańcut III i wniosek do Komisji Europejskiej o włączenie trasy Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T. Przed nami kolejne projekty i wyzwania -  jestem przekonamy, że podejmując wspólny trud uda nam się wypracować rozwiązania korzystne dla obu stron. Pamiętajmy, że transport łączy, bez względu na podejście polityczne, a rosnący przepływ towarów i osób pozytywnie wpływa na sytuację gospodarczą. - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W zakresie infrastruktury drogowej podsumowano dotychczasowe działania na rzecz rozdzielnia ruchu towarowego od osobowego w drogowym przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec oraz perspektywy budowy drogi szybkiego ruchu M10 od granicy polsko-ukraińskiej w kierunku Lwowa, która jest częścią szlaku drogowego Via Carpatia. Sukcesem jest rozstrzygnięcie przez stronę ukraińską przetargu na prace w przejściu granicznym Krakowiec.
 
W obszarze transportu kolejowego i lotniczego, obecni na spotkaniu prezesi Krzysztof Mamiński oraz Rafał Milczarski przedstawili najistotniejsze z punktu widzenia odpowiednio PKP  i  PLL LOT obszary obecnej i perspektywicznej współpracy. Oczekiwane jest tworzenie warunków do rozwijania dostępnej oferty przewozowej. Ministerstwo Infrastruktury wspiera działania, które będą umożliwiały sprawniejsze pasażerskie połączenia kolejowe, w tym kluczowe dla społeczności przygranicznych po obu stronach, zwiększały siatkę połączeń lotniczych  oraz budowały pozycję Polski w przewozach kolejowych przewozach towarowych na trasach Azja-Europa-Azja.
 
Strony poruszyły także temat kontyngentu zezwoleń drogowych. Zgłoszono szereg propozycji usprawniających/ modyfikujących obecnie działający mechanizm wymiany i dystrybucji zezwoleń, w szczególności po stronie ukraińskiej. Zgłoszone propozycje będą podlegać dalszym rozmowom podczas Komisji Mieszanej. 

Zdjęcia (1)