W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ze szkołami morskimi i żeglugi śródlądowej

26.04.2023

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski spotkał się z przedstawicielami szkół morskich i żeglugi śródlądowej. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i przedstawiciele szkół publicznych i niepublicznych, prowadzących kształcenie zawodowe w zawodach morskich i żeglugi śródlądowej. Wiceminister G. Witkowski podkreślił, jak bardzo istotne znaczenie dla rozwoju gospodarki morskiej i śródlądowej ma kształcenie młodzieży.

Spotkanie ze szkołami morskimi i żeglugi śródlądowej
– Kształcenie zawodowe w obszarze żeglugi śródlądowej i gospodarki morskiej jest w Polsce na wysokim poziomie, ale zależy nam stałym poprawianiu jakość i warunków nauczania, by przez to zwiększać zainteresowanie młodzieży nauką w tego typu szkołach. Wdrażanie innowacyjnych form kształcenia oraz zwiększenie nacisku na uzyskiwanie kompetencji praktycznych pozwoli na przygotowanie wykwalifikowanej kadry technicznej dostosowanej do potrzeb rynku – podkreślił wiceminister Grzegorz Witkowski.


Poza podsumowaniem współpracy szkół z administracją morską i śródlądową, na spotkaniu zostały szczegółowo omówione kwestie dotyczące nowego systemu kwalifikacji marynarzy w żegludze śródlądowej i zmiany w przepisach dotyczących ich kształcenia. Nowy system stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywę Rady 91/672/EWG i 96/50/WE, która wprowadza ujednolicone standardy uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej w całej UE. Przedstawiono również projekt zmian do ustawy o żegludze śródlądowej i ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, która jest na końcowej ścieżce legislacyjnej. Przybliżenie tej tematyki przedstawicielom szkół pozwoli na lepsze zrozumienie nowego systemu kwalifikacji i umożliwi jego płynne wdrożenie do kształcenia zawodowego.

Podczas spotkania omówiono również współpracę szkół z Centralną Morską Komisją Egzaminacyjną i Centralną Komisją Egzaminacyjną w zakresie przeprowadzania egzaminów zawodowych.

{"register":{"columns":[]}}