W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawne zarządzanie eksportem zboża

22.05.2023

Po rozpoczęciu przez Rosję 24 lutego 2022 r. agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, Polska bezzwłocznie podjęła z własnej inicjatywy szereg działań, aby wesprzeć Ukrainę. Dla rozwiązania problemu nadwyżki zboża w Polsce rząd podjął działania, których celem jest rozbudowa możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych. Dzięki temu udaje się sprawnie zarządzać eksportem zbóż przez polskie porty morskie.

Sprawne zarządzanie eksportem zboża

Zdolności przeładunkowe naszych portów morskich, dotyczące zboża i innych produktów rolnych, wynoszą ok. 1 mln ton miesięcznie.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy rekord - 133 mln ton przeładowanych towarów,  Pierwszy kwartał tego roku pokazał, że ten rekord pobijemy. Polska staje się ogromnym hubem transportowym i logistycznym, a porty morskie będą w tym działaniu pełnić niezwykle ważną rolę – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

 

– Zapewnienie możliwości eksportu zboża jest dziś kluczowe na rynku rolnym. Nie spoczniemy, dopóki razem z rolnikami nie doprowadzimy do tego, aby zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.


W Gdyni, gdzie odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych, którego zdolności sięgają 300 tys. ton miesięcznie. Te zdolności przeładunkowe są sukcesywnie powiększane. W ostatnim czasie rozbudowany został tam terminal postojowy dla ciężarówek, którymi transportowane jest m.in. zboże.

{"register":{"columns":[]}}