W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody 2021

22.03.2021

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim ONZ wpływu właściwej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą, społeczną i środowiskową na świecie. Kampania Światowego Dnia Wody 2021 skierowana jest zarówno do instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, jak i do indywidualnych użytkowników wód.

Światowy Dzień Wody 2021

Woda jako fundamentalny zasób naturalny, stanowiący dziedzictwo ludzkości, zajmuje nadrzędne miejsce wśród działań Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kierunek polityki wodnej ONZ został zdefiniowany w Agendzie 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej przez rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu 2015 r., zgodnie z którą celem ONZ jest zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2021 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla w sprawie realizacji celów wodnych Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, zorganizowanym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
 

- Kondycja zasobów wodnych w Polsce jest poddawana różnorakim presjom. Poziom dostępnych zasobów wodnych per capita oraz wielkość retencji wodnej nie zapewniają odpowiedniego zaopatrzenia kraju w wodę. Dlatego instytucje administracji publicznej prowadzą liczne działania i inicjatywy na rzecz podnoszenia jakości i ilości zasobów wodnych – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Pomimo wysiłków podejmowanych przez państwowe i międzynarodowe instytucje zarządzające zasobami wodnymi, w regionach świata zagrożonych ubóstwem sytuacja związana z dostępnością wody jest niezadowalająca. W Polsce dostęp do wody i urządzeń sanitarnych nie wiąże się z koniecznością ponoszenia niewspółmiernego wysiłku i kosztów mieszkańców, jednakże zapewnienie dyspozycyjnych zasobów wodnych dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, środowiska i gospodarki przy zachowaniu opłacalności ekonomicznej to niezmiennie trudne i odpowiedzialne zadanie.

Opracowywane obecnie w Ministerstwie Infrastruktury programy inwestycyjne służyć będą m.in. poprawie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz zwiększeniu dostępności do zasobów wodnych w najbardziej potrzebujących regionach kraju. W 2020 roku Polska uczestniczyła w drugim cyklu sprawozdań podsumowujących poszczególne wskaźniki realizacji celu wodnego Agendy 2030. Raporty wykazały postęp we wdrażaniu tego celu w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}