W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System planów zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (tzw. Planów transportowych)

  1. Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1343, 2666)
     
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym (Dz.U. poz. 2328)
     
  3. Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 2578)

Przepisy dotyczące organizacji publicznego transportu zbiorowego, w przypadku określonej liczby mieszkańców na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, nałożyły obowiązek opracowania przez organizatorów transportu planów zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, tzw. planów transportowych w przypadku planowanego organizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej. Ustanowiona została hierarchizacja takich planów, co przyczynić się ma do utworzenia spójnego systemu przewozów pasażerskich na obszarze całego kraju. Do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego należy planowanie rozwoju transportu, organizowanie i zarządzanie publicznym transportem zbiorowym. Opracowanie planów transportowych pozwoli na wdrożenie koncepcji zrównoważonego rozwoju transportu publicznego na obszarze poszczególnych organizatorów. Oznacza to dążenie do wykorzystywania różnych środków transportu, a także promowanie przyjaznych dla środowiska i wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne środków transportu. Plany transportowe określają m.in. sieć komunikacyjną, na której planowane jest wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej, jak i wyznaczają kierunki rozwoju transportu publicznego.

{"register":{"columns":[]}}