W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii z udziałem ministra i wiceministra infrastruktury RP zakończony

09.07.2021

Zakończył się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Szefem polskiej delegacji był Prezydent RP Andrzej Duda, a w panelach dyskusyjnych oraz w rozmowach dwustronnych wzięli również udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w resorcie infrastruktury, Pełnomocnik Rządu RP ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii z udziałem ministra i wiceministra infrastruktury RP zakończony

Minister Andrzej Adamczyk wziął udział w rozmowie prezydentów Polski i Grecji. Podczas spotkania podkreślona została waga pełnej realizacji szlaku drogowego Via Carpatia, który połączy Morze Bałtyckie z Morzem Egejskim i Morzem Czarnym. Realizacja tej drogi na terenie Grecji została praktycznie ukończona.

W drugim dniu szczytu minister Adamczyk oraz wiceminister Marcin Horała wzięli udział w panelu poświęconym rozwojowi transportu w Europie Środkowej.

- Bardzo zależy nam na polepszeniu jakości infrastruktury w osi północ-południe, która z przyczyn historycznych nie jest w naszej części Europy mocno rozbudowana. W Polsce i w innych krajach regionu kolejne odcinki szlaku Via Carpatia są oddawane do ruchu. To napawa optymizmem - powiedział A. Adamczyk.

 

Minister dodał, że starania państw Inicjatywy Trójmorza powinny starać się nie tylko o realizację inwestycji drogowych, ale i kolejowych.

- Dzisiaj po raz pierwszy prekazuję opinii publicznej informację o inicjatywie rozbudowy połączeń północ-południe w naszej części Europy, którą nazwaliśmy Rail Carpatia - powiedział Andrzej Adamczyk.

 

- Polska przygotowuje budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz ok. 1800 km nowych linii kolejowych. Będzie to kluczowy punkt na transportowej mapie Europy Środkowej i jako taki jest to niezwykle ważny projekt z punktu widzenia rozwoju całego regionu Trójmorza - powiedział wiceminister M. Horała. 

 

Minister Adamczyk wziął udział także w rozmowie dwustronnej z ministrem transportu, informacji technologicznej i komunikacji Bułgarii Georgiem Todorovem. Wśród tematów rozmów znalazła się m.in. realizacja szlaku drogowego Via Carpatia oraz zapisy Pakietu Mobilności.

- Via Carpatia stanie się stabilnym korytarzem transportowym łączącym północną Europę z Bałkanami, Grecją i Turcją. Obecnie w Polsce ta droga jest w realizacji, a ukończenie jej budowy planujemy na przełom 2025 i 2026 r. - powiedział A. Adamczyk.

 

W temacie przepisów Pakietu Mobilności szef polskiego resortu infrastruktury przypomniał, że Rzeczpospolita nie zgadza się z ich obecnym kształtem uważając je za protekcjonistyczne i szkodliwe dla środowiska.

- Powinniśmy kontynuować nasze wysiłki, aby Komisja Europejska opublikowała niebawem korygujący wniosek legislacyjny i aby szkodliwe przepisy Pakietu nie były stosowane od lutego 2022 r. - stwierdził. 

 

Zakończony szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii był szóstym spotkaniem odbywającym się w tym formacie. Gospodarzem szczytu w przyszłym roku będzie Łotwa.