W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szybciej pojedziemy koleją z Poznania do Szczecina

04.07.2019

4 lipca 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA umowy na modernizację trasy E59 między Stargardem a Szczecinem Dąbiem. Wartość kontraktu to prawie 600 mln zł, projekt jest współfinansowany z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Wiceminister infrastruktury A. Bittel uczestniczył w podpisaniu umowy na modernizację trasy E59 między Stargardem a Szczecinem Dąbiem.
- Inwestycja lepiej skomunikuje dwa województwa - Wielkopolskę i Pomorze Zachodnie. To niezwykle ważne dla zwiększania konkurencyjności ekonomicznej tych regionów. Zyskają nie tylko mieszkańcy, którzy wybierają kolej w codziennych podróżach, ale także przewoźnicy towarowi, którzy szybciej dowiozą ładunki do portów w Szczecinie i Świnoujściu - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Na odcinku Stargard – Szczecin Dąbie zmodernizowanych zostanie 11 peronów - m.in. w Stargardzie, Grzędzicach, Miedwiecku. Stacje i przystanki zostaną dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym tych z ograniczoną mobilnością. Pojawią się nowe wiaty, funkcjonalne oświetlenie, system informacji pasażerskiej. W Stargardzie, Reptowie, Szczecinie Zdunowie zostaną wybudowane przejście pod torami z pochylniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 

 

 

- Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy modernizacji linii Poznań - Szczecin i dziś podpisujemy umowę na remont zachodniopomorskiego odcinka między Stargardem a Szczecinem Dąbie. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę na przebudowę odcinka Słonice - Choszczno. To projekt istotny dla dobrych połączeń regionalnych i międzyregionalnych. Po zakończeniu wszystkich prac przejazd najszybszych składów między Poznaniem a Szczecinem skróci się nawet o około 50 min., a podróżni zyskają wyższy komfort obsługi na kilkudziesięciu stacjach i przystankach  – stwierdził prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel. 

 

Między Stargardem a Szczecinem Dąbie wymienionych zostanie 48 km torów i 64 km sieci trakcyjnej. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h. Zmodernizowane zostaną 4 przejazdy kolejowe, na których zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Na trasie przebudowanych zostanie 6 mostów i wiaduktów. W ramach inwestycji zaplanowano bezpieczne przejścia dla zwierząt.

Rozpoczęcie prac na odcinku Słonice – Szczecin Dąbie zaplanowano na początek III kwartału br. a ich zakończenie w IV kw. 2020 r.

Więcej informacji o modernizacji linii E59 Poznań – Szczecin na stronie: http://poznan-szczecin.pl/