W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na obwodnicę Gryfina podpisana

27.04.2021

27 kwietnia 2021 r. została podpisana umowa na projekt i budowę obwodnicy Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31. Kontrakt o wartości 74,8 mln zł zrealizuje konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras. Zakończenie inwestycji jest planowane w 2025 roku.

Umowa na obwodnicę Gryfina podpisana
- Obwodnica Gryfina to pierwsza z dziewięciu obwodnic w województwie zachodniopomorskim ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic, dla której Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę. Dotrzymujemy słowa i sukcesywnie kierujemy do realizacji obwodnice miejscowości na terenie całego kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) przewidziano 17 miesięcy. Roboty budowlane powinny zostać wykonane w ciągu 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano w IV kwartale 2022 roku, a ich zakończenie w II kwartale 2025 roku.

Obecnie odcinek DK31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta. Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego. Zmniejszenie natężenia ruchu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Obwodnica ominie Gryfino od wschodu. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 5,6 km. Na trasie obwodnicy przewidziano budowę czterech rond - na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 120 i na skrzyżowaniu z drogą powiatową. Nowa obwodnica wyposażona zostanie w urządzenia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz urządzenia ochrony środowiska (przejścia dla małych zwierząt, przepusty dla płazów). W miejscach wymagających ochrony przed hałasem przewidziano budowę ekranów akustycznych.

Program budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie zachodniopomorskim powstanie łącznie 9 obwodnic:

  • obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31,
  • obwodnica Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13,
  • obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20,
  • obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20,
  • obwodnica Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • obwodnica Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20.

W przetargu na realizację jest obwodnica Szczecinka w ciągu DK20, obecnie trwa weryfikacja ofert złożonych przez wykonawców. Dla pozostałych siedmiu inwestycji (obwodnice Człopy, Szwecji, Wałcza, Rusinowa, Stargardu, Kołbaskowa i Złocieniec) w ubiegłym roku zostały podpisane umowy na opracowanie dokumentacji.

 

***

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.