W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na projekt i budowę S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino podpisana

07.02.2020

Rusza realizacja odcinka drogi ekspresowej S11 od węzła Zegrze Pomorskie do węzła Kłanino o długości 19,3 km. Umowa na wykonanie tej inwestycji została podpisana 7 lutego 2020 r. w Ministerstwie Infrastruktury. Kontrakt pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Mostostal Warszawa opiewa na kwotę 478,3 mln zł. To pierwszy z trzech odcinków drogi S11 między Koszalinem a Bobolicami o łącznej długości 47,7 km, na który zawarto umowę. Dla pozostałych dwóch odcinków trwają jeszcze procedury kontrolne w ramach postępowania przetargowego. Po zakończeniu kontroli będzie można przystąpić do podpisania umowy z wykonawcami.

S11 w realizacji
- S11 to bardzo ważna trasa dla mieszkańców Pomorza, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego północno–zachodniej Polski. Droga ta, to przykład pokazujący, że obecny rząd dotrzymuje słowa. Przystąpiliśmy do prac przygotowawczych, ogłosiliśmy przetarg i dzisiaj podpisujemy umowę na realizację pierwszego odcinka na południe od Koszalina. W niedługim czasie podpiszemy kolejne umowy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

- Dziś rozpoczynamy przechodzenie ze sfery marzeń do sfery faktów. S11, droga życia dla Pomorza Środkowego, staje się faktem. Rozpoczynamy realizację trasy, na którą od wielu lat czekali wszyscy mieszkańcy regionu i turyści – dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

 

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca ma 17 miesięcy od podpisania umowy, natomiast na roboty budowlane przewidziano 19 miesięcy (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w III kwartale 2021 roku. Droga powinna być gotowa w IV kwartale 2023 roku. 

Nowy przebieg drogi S11

Odcinek, na który została podpisana umowa, rozpoczyna się za węzłem Zegrze Pomorskie (zostanie zrealizowany w ramach odcinka Koszalin - Zegrze Pomorskie). Trasa biegnie w większości przez tereny leśne, na południe od lotniska w Zegrzu Pomorskim, następnie na północ od miejscowości Krępa i Dargiń. Na południe od miejscowości Kłanino droga zbliża się do obecnej DK11. Jest tam zlokalizowany węzeł drogowy, na którym kończy się ten odcinek. W rejonie miejscowości Dargiń zaplanowano budowę Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP kat. I). S11 na tym fragmencie biegnie w całości po nowym przebiegu.

 

Droga S11 została podzielona na 3 odcinki realizacyjne

S11 w realizacji

Droga S11 połączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem przez Wielkopolskę. Dotychczas na tej trasie były realizowane głównie obwodnice miejscowości. Kierowcy mogą już korzystać z obwodnic Poznania, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Szczecinka, trwa realizacja obwodnic Olesna i Kępna. Dla pozostałych odcinków S11 trwają prace przygotowawcze.

Zdjęcia (1)