W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowy na dokumentację dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego podpisane

26.04.2021

26 kwietnia 2021 r. zostały zawarte umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Przemyśla w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 oraz obwodnicy Miejsca Piastowego w ciągu drogi krajowej nr 28. Obie inwestycje, o łącznej długości ponad 44 km, powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Umowy na dokumentację dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego podpisane
- Podkarpacie zyska osiem nowych obwodnic w ramach Programu budowy 100 obwodnic. W ubiegłym tygodniu do realizacji zostały skierowane obwodnice Jasła, Pilzna oraz Brzostka i Kołaczyc, a dziś podpisujemy umowy na opracowanie dokumentacji dla dwóch kolejnych zadań. Obwodnice Przemyśla i Miejsca Piastowego będą nowoczesnymi i bezpiecznymi trasami o dużym znaczeniu dla sieci drogowej w województwie podkarpackim – powiedział  wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


W obu przypadkach dokumentację przygotuje konsorcjum firm projektowych MPRB, Mosty Kraków i MP Infra. Termin realizacji prac to 33 miesiące od zawarcia kontraktu. Wartość umowy dla obwodnicy Przemyśla wynosi 12,6 mln zł, zaś dla obwodnicy Miejsca Piastowego 10,7 mln zł. W ramach umów wykonawca opracuje dla każdej inwestycji studium korytarzowe, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Przez okres 6 miesięcy prowadzony będzie także monitoring osuwisk.

Zarówno obwodnica Przemyśla, jak i Miejsca Piastowego, to nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Obie inwestycje obejmą swoim zakresem nowe odcinki dróg krajowych klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi, odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska, a także urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Przemyśla

Planowana trasa o długości ok. 22 km powstanie w nowym śladzie dróg krajowych nr 28 i 77. Jej budowa pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząca przez Przemyśl w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Realizacja obwodnicy pozwoli także na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta od ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Obwodnica Miejsca Piastowego

Jej planowana długość to ponad 22 km. Budowa obwodnicy pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, ponieważ DK28 to jeden z najważniejszych korytarzy prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) na wschód, tj. do przejścia granicznego w Medyce.

Realizacja obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę Miejsca Piastowego, Rymanowa, Beska oraz Zarszyna, co zapewni odciążenie tych miejscowości od ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni przejazd pomiędzy Jasłem i  Sanokiem.

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W ramach rządowego Programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:

  • Kolbuszowej w ciągu DK9,
  • Nowej Dęby w ciągu DK9,
  • Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
  • Pilzna w ciągu DK73,
  • Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
  • Jasła w ciągu DK73,
  • Przemyśla w ciągu DK28/77,
  • Sanoka w ciągu DK84 - II etap.

W ramach Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.