W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowy na dokumentację dla obwodnic Sidziny i Prudnika podpisane

07.04.2021

7 kwietnia 2021 r. podpisane zostały dwie umowy na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Sidziny w ciągu drogi krajowej nr 46 oraz obwodnicy Prudnika w ciągu drogi krajowej nr 41. Inwestycje zostały zaplanowane do realizacji w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnice Sidziny i Prudnika skierowane do realizacji
- Rozpoczynamy prace przygotowawcze dla dwóch kolejnych zadań z Programu budowy 100 obwodnic w województwie opolskim. Mieszkańcy Prudnika i Sidziny odetchną od uciążliwego ruchu pojazdów, przebiegającego dziś przez ich miejscowości, a kierowcy zyskają wygodny przejazd ciągami dróg krajowych nr 41 i 46  – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Dokumentację projektową dla obwodnicy Prudnika wykona firma Mosty Katowice za 1,98 mln zł, a dokumentacja dla obwodnicy Sidziny zostanie przygotowana przez firmę Zakład Projektowo - Budowlany P.S. za kwotę 2,94 mln zł. Głównym celem opracowania dokumentacji jest znalezienie optymalnego korytarza dla obwodnic i uzyskanie decyzji środowiskowych.  

Obwodnica Sidziny

Inwestycja będzie obejmować budowę drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) w ciągu DK46, o długości ok. 8 km. Nowa trasa będzie położona na terenie gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin. W ramach zadania planowana jest realizacja mostu przez Nysę Kłodzką, ronda w miejscu połączenia z istniejącą DK46, dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu, kanału technologicznego, ciągów pieszo-rowerowych, oświetlenia, urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowa dróg lokalnych oraz urządzeń infrastruktury technicznej.     
 
Budowa obwodnicy wpłynie na poprawę płynności ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miejscowościach Sidzina i Malerzowice. Jest to kolejny etap prac poprawiających bezpieczeństwo i przepustowość DK46 na kierunku od Opola przez Nysę w kierunku południowo-zachodnim województwa dolnośląskiego, do granicy z Czechami. To będzie kolejna inwestycja w nowym śladzie DK46 obok nowo wybudowanej obwodnicy Nysy oraz budowanej obwodnicy Niemodlina.

Obwodnica Prudnika

Obwodnica w ciągu DK41 powstanie jako droga klasy GP, o długości ok. 3,3 km. Zostanie zrealizowana na terenie gmin Prudnik i Lubrza. W ramach inwestycji planowana jest realizacja wiaduktu nad linią kolejową, dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu, oświetlenia, urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowa dróg lokalnych oraz urządzeń infrastruktury technicznej.     

Inwestycja wpłynie na poprawę płynności ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w Prudniku. Planowana obwodnica będzie omijać ścisłą zabudowę mieszkalną wschodniej części miasta (osiedle Jesionowe Wzgórze), połączy wybudowaną obwodnicę Lubrzy z DK41 i ułatwi dojazd w kierunku Trzebiny przy polsko-czeskiej granicy.

Program budowy 100 obwodnic w województwie opolskim

W ramach rządowego Programu na Opolszczyźnie powstaną cztery obwodnice:  

  • Brzegu w ciągu DK39,
  • Sidziny w ciągu DK46,         
  • Prudnika w ciągu DK41,
  • Lędzin w ciągu DK46.

 

Do 2030 r. w ramach realizacji Programu powstanie w Polsce 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy dostosowane do nośności 11,5 t/oś. Jednym z efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast i miejscowości.