W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unia Europejska dofinansuje bezpieczeństwo na kolei

24.10.2019

24 października 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu „Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego” (ABK) ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Urzędem Transportu Kolejowego. Wartość inwestycji to ponad 4 mln złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie prawie 3,7 mln złotych.

Wiceminister A. Bittel wziął udział w podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu „Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego''
- Środki europejskie pozytywnie wpływają na polski transport kolejowy. Dzisiaj z radością witamy wsparcie ze środków unijnych na projekt Urzędu Transportu Kolejowego dotyczący Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jestem przekonany, że z tego przedsięwzięcia wypłynie korzyść dla społeczeństwa. Kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu lądowego, ale są obszary, które wymagają naszego stałego doskonalenia pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa. Dotychczasowe inicjatywy UTK w zakresie bezpieczeństwa na kolei gwarantują, że również działania w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego spotkają się z zainteresowaniem wszystkich uczestników rynku kolejowego – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

 

Umowę o dofinansowanie podpisali Joanna Lech, p.o. Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Przedmiotem projektu Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego jest przedsięwzięcie szkoleniowe o zasięgu ogólnokrajowym, które dotyczy organizacji oraz prowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa kolejowego dla przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników UTK odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.

- Z Urzędem Transportu Kolejowego zawarliśmy jak dotąd dwie umowy na łączną kwotę dofinansowania UE w wysokości ponad 27 mln złotych. Do tej pory z dofinansowaniem unijnym realizowany jest projekt edukacyjny dla dzieci „Kampania Kolejowe ABC” oraz „System Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. Cieszymy się, że unijne dofinansowanie może przyczyniać się nie tylko do rozbudowy infrastruktury kolejowej, ale i ma szansę zwiększyć bezpieczeństwo na kolei. - podkreśliła Joanna Lech, p.o. Dyrektor CUPT.

 

Inauguracja projektu ABK odbyła się w auli Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z założeniami nowego projektu Urzędu Transportu Kolejowego. Jest on nową odsłoną dotychczas funkcjonującej Akademii UTK. W zorganizowanych do tej pory zajęciach udział wzięło niemal 2,3 tys. słuchaczy zewnętrznych. Formuła szkoleń została obecnie rozszerzona.

W ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego do czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia dla minimum 3 tys. przedstawicieli rynku kolejowego. Zwiększy się również zasięg działania. ABK będzie prowadzić szkolenia dla szerszej grupy uczestników również poza Warszawą. Uruchomiona zostanie platforma e learningowa do obsługi szkoleń, na której zamieszczane będą filmy i materiały edukacyjne. Uzupełnieniem platformy będzie aplikacja mobilna. Nowością będą szkolenia „szyte na miarę” dla określonych grup odbiorców. Takie działanie umożliwi precyzyjne zdiagnozowanie i omówienie zagadnień, którymi dany podmiot jest najbardziej zainteresowany.

- Od kilku lat staramy się budować Urząd otwarty na współpracę z rynkiem. Jednym z przejawów takich działań jest właśnie Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego. To efekt sygnalizowanych potrzeb i zebranych doświadczeń – mówił w trakcie inauguracji Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Chcemy pomóc przedsiębiorcom kolejowym wpływając na stałe podnoszenie kultury technicznej, prawnej i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w systemie kolejowym – dodał.

 

 Więcej informacji na stronie CUPT.

{"register":{"columns":[]}}