W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. transportu

28.06.2019

Współpraca w zakresie rozwoju międzynarodowych szlaków drogowych oraz stan przewozów kolejowych w relacji Białoruś – Polska to główne tematy V posiedzenia Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. transportu. Polskiej delegacji podczas spotkania, które odbyło się w Mińsku w dniach 26-27 czerwca 2019 r., przewodniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister A. Adamczyk wziął udział w V posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. transportu
- Polska i Białoruś, jako kraje sąsiadujące, mają wiele wspólnych celów i płaszczyzn do współpracy, w szczególności w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej oraz rozwoju korytarzy transportowych, w tym łączących Europę z Azją – powiedział minister Adamczyk.

 

Podczas spotkania z Alekseiem N. Avramenko, ministrem transportu i komunikacji Republiki Białorusi, minister Adamczyk podpisał międzyrządową umowę „O budowie nowego mostu na rzece Bug w drogowym przejściu granicznym Sławatycze – Domaczewo”, leżącym w ciągu DK63.

Ministrowie rozmawiali również o możliwych planach budowy kolejnych mostów na granicy polsko-białoruskiej.

- Podpisanie kolejnej umowy dwustronnej to nie tylko postęp w rozwoju bazy prawno-traktatowej, ale wypracowanie narzędzia, które reguluje istotne kwestie w naszej dalszej współpracy. Liczę na wypracowanie porozumień o budowie nowych mostów w drogowych przejściach granicznych Bobrowniki-Bierestowica oraz Terespol-Brześć – podsumował Andrzej Adamczyk. 

 

Na posiedzeniu omówiono także kluczowe transgraniczne połączenia drogowe Polski z Białorusią (w tym Via Carpatia), modernizację infrastruktury w rejonie przejścia Terespol-Brześć i sprawy cywilnej komunikacji lotniczej.

Zaplanowano rozpoczęcie konsultacji nad porozumieniem o kolejowej komunikacji granicznej przez granicę państwową, co wskazuje na wysoki potencjał współpracy nie tylko w wymiarze czysto transportowym, ale także gospodarczym i turystycznym.

Kolejne posiedzenie Grupy Roboczej odbędzie się w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}