W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Via Carpatia dłuższa o niemal 50 km

16.12.2021

Kierowcy zyskali ok. 47 km nowej trasy ekspresowej na Lubelszczyźnie. Do ruchu zostały oddane cztery odcinki drogi ekspresowej S19 o nawierzchni bitumicznej: Lublin – Niedrzwica Duża, obwodnica Kraśnika, Kraśnik – Janów Lubelski i obwodnica Janowa Lubelskiego. Drodze ekspresowej S19 nadano nazwę „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. W uroczystości wzięli udział wicepremierzy: Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin.

Via Carpatia dłuższa o niemal 50 km
- Warto mieć marzenia, bo ci którzy je mają osiągają zwycięstwo. Naszym wspólnym marzeniem, zainicjowanym przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jest Via Carpatia. Ta trasa, której osią jest droga ekspresowa S19, właśnie staje się rzeczywistością. Już za kilka miesięcy pojedziemy nią z Lublina do Rzeszowa - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Budowa S19 w województwie lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości ok. 75 km. W czerwcu tego roku oddany do ruchu został ok. 8 km odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. 
16 grudnia 2021 r. udostępnione zostały cztery kolejne fragmenty Via Carpatii:

Lublin - Niedrzwica Duża

Odcinek o długości 12 km rozpoczyna się za węzłem Lublin Węglin. Początkowo przebiega w śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 19, a następnie omija Niedrzwicę Dużą. Kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 834. 
W ramach inwestycji wybudowanych zostało 15 obiektów inżynierskich, w tym 4 mosty, 10 wiaduktów i kładka. Na ukończeniu jest budowa pary Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Radawczyk i Zemborzyce, z których kierowcy będą mogli korzystać w przyszłym roku. 

Do momentu oddania do użytku kolejnego odcinka S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik, ruch tranzytowy w stronę obwodnicy Kraśnika poprowadzony będzie obecną drogą krajową nr 19 przez węzeł Strzeszkowice. Natomiast ruch w kierunku Bychawy do DW834, trasą główną drogi ekspresowej do węzła Niedrzwica Duża. Dzięki takiemu rozdzieleniu ruchu przejazd zarówno drogą krajową nr 19, jak i ekspresową S19 będzie płynny i bezpieczny. 

Obwodnica Kraśnika

Obwodnica o długości 10 km zaczyna się w miejscowości Lasy, gdzie powstał węzeł Kraśnik Północ i omija miasto po wschodniej stronie. W miejscowości Słodków łączy się z kolejnym odcinkiem Via Carpatii. W ramach inwestycji powstało 12 obiektów inżynierskich: 2 mosty i 10 wiaduktów. Wybudowane też zostały dwa węzły drogowe: Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie wybudowane zostało także połączenie drogą krajową nr 74. 
W trakcie budowy jest para MOP-ów Słodków, których oddanie do użytku planowane jest w przyszłym roku. 

Kraśnik - Janów Lubelski

To jeden z najdłuższych fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy 18 km i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu miejscowości Szastarka. Omija Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka. 
W ramach inwestycji powstało m.in. 21 obiektów inżynierskich, w tym most, 14 wiaduktów i 6 przejść dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe: Szastarka oraz Modliborzyce, a także para MOP-ów Felinów. 
Budowa trasy głównej jest już zakończona, jednak ze względu na trwające prace przy przebudowie drogi krajowej nr 19 oraz prace wykończeniowe, na dwóch fragmentach tego odcinka, o łącznej długości ok. 3,5 km (od Słodkowa do Szastarki oraz w okolicach Zarajca) wprowadzone będzie tymczasowe ograniczenie prędkości do 90 km/h. 

Obwodnica Janowa Lubelskiego

Odcinek o długości 6,5 km rozpoczyna się w miejscowości Kopce. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki. 
W ramach inwestycji powstało 5 obiektów inżynierskich: 4 wiadukty i jeden most oraz dwa węzły drogowe: Janów Lubelski Północ i Janów Lubelski Południe. Wykonanych zostało też 5 przejść dla zwierząt oraz 8 przepustów, a także para MOP-ów Janów Lubelski.

Łączny koszt budowy sześciu odcinków S19 w woj. lubelskim od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie, wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem to ok. 2,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł to dofinansowanie z UE.

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 jest częścią ważnego międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. Trasa przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. W Polsce będzie przebiegać przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}