W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Grudziądzu powstanie nowy dworzec kolejowy

05.06.2019

5 czerwca 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o rozszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych o nowe obiekty. Kolejny dworzec w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych powstanie w Grudziądzu. Będzie to jedna z dziewięciu inwestycji dworcowych w województwie kujawsko-pomorskim. Polskie Koleje Państwowe SA realizują największy w historii kraju Program Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu do 2023 roku prawie 200 obiektów w całej Polsce zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw.

Minister Andrzej Adamczyk poinformował o rozszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych

Nowa lub odnowiona infrastruktura dworcowa powstanie nie tylko w Grudziądzu, lecz także w Olkuszu, Oleśnie Śląskim, Gdyni Chyloni, Nisku i Lubartowie.
 

- Grudziądz wreszcie doczeka się inwestycji w dworzec kolejowy. To efekt rozszerzenia Programu Inwestycji Dworcowych, prowadzonego przez PKP. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym tak dynamiczny wzrost nakładów na modernizację polskiej kolei jest możliwy. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej. Decyzja zarządu PKP przybliża nas do tego celu - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego dworzec w Grudziądzu ma być jednym z jedenastu węzłów przesiadkowych w regionie.
 

– W imieniu wszystkich mieszkańców Grudziądza i całego naszego regionu chciałabym bardzo podziękować PKP SA za decyzję o wpisaniu dworca kolejowego w Grudziądzu do Programu Inwestycji Dworcowych. Bardzo się cieszę, że nasza petycja dotycząca remontu dworca przyniosła pozytywny rezultat. To wielki krok w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w województwie kujawsko-pomorskim. Dworzec w Grudziądzu wreszcie będzie mógł stać się wizytówką miasta – podkreśla Anna Gembicka, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju.


Innowacyjny Dworzec Systemowy to parterowy budynek, w którym są stosowane rozwiązania proekologiczne, takie jak użycie paneli fotowoltaicznych, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Dworzec będzie też spełniał potrzeby podróżnych z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami.
 

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Grudziądza i regionu, dlatego następny obiekt kolejowy znajdujący się w województwie kujawsko-pomorskim został ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA – W tym województwie zmodernizujemy też dworce: Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Bydgoszcz Zachód, Złotniki Kujawskie, Janikowo, Kołodziejowo i Mogilno. W maju podpisaliśmy również umowę na wykonanie projektu nowego dworca we Włocławku – wylicza prezes PKP SA.

 

Obecny budynek dworca kolejowego w Grudziądzu powstał w latach 60. XX wieku. Każdego dnia korzysta z niego 1,6 tys. pasażerów. Przez stację przebiegają dwie linie kolejowe – nr 207 łącząca Toruń Wschodni z Malborkiem oraz 208 łącząca Jabłonowo Pomorskie i Chojnice. Na obu tych trasach prace rewitalizacyjne prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe.