W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty lotnicze w Ministerstwie Infrastruktury

17.07.2019

17 lipca 2019 r. w Ministerstwie Infrastruktury odbyły się warsztaty zorganizowane wspólnie z Międzynarodowym Zrzeszeniem Przewoźników Lotniczych (IATA), pod tytułem "The Polish Aviation Workshop. Stimulating Growth".

Spotkaniu przewodniczył wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, a wzięli w nim udział przedstawiciele kluczowych podmiotów rynku lotniczego w Polsce, m. in.  prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, prezes PLL LOT SA Rafał Milczarski,  wiceprezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Radosław Włoszek, przedstawiciele zagranicznych linii lotniczych w Polsce oraz IATA.

Wnioski z warsztatów potwierdziły znaczenie lotnictwa dla światowej gospodarki – obecnie lotnictwo odpowiada za 4% światowego PKB, a w Polsce jego udział wynosi 1%. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, w najbliższych latach będziemy obserwować tendencję wzrostową. Wydarzenie miało także na celu przybliżenie konkurencyjności lotnictwa, przedstawienie aktualnych trendów w branży oraz prognoz na przyszłość, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku lotniczym w Polsce.  Podczas warsztatów został zaprezentowany dokument Air Transport Regulatory Competitiveness Indicators. Zawarto w nim podsumowanie obecnej sytuacji na polskim rynku lotniczym, jego konkurencyjności względem regionu, a także stojących wyzwań. Jak wynika z dokumentu, wskaźnik connectivity w Polsce, określający częstotliwość i jakość połączeń lotniczych, jakie można wykonywać z polskich portów lotniczych, wzrósł w latach 2013 - 2018 aż o 84%. Zaprezentowane rekomendacje dla Polski stanowić będą punkt wyjścia do działań na przyszłość, mając na celu ułatwienie i utrzymanie rozwoju lotnictwa oraz maksymalizację korzyści. Przedstawiciel IATA wygłosił prezentację na temat tworzenia regulacji prawnych w odniesieniu do lotnictwa, aby w jak największym stopniu odpowiadały one potrzebom rynku.

Wiceminister M. Wild stwierdził, że przez ostatnie lata odnotowywany jest dynamiczny rozwój transportu lotniczego w Polsce i na świecie. Wyraził także nadzieję, że dzięki współpracy władz z podmiotami branżowymi w najbliższym czasie zostanie opracowana polityka lotnicza, która będzie odpowiadać wyzwaniom rozwojowym stojącym przed rynkiem lotniczym w Polsce.

Spotkanie było także okazją do podjęcia debaty na temat aktualnych problemów, z którymi styka się branża lotnicza oraz możliwych działań, które należy podjąć w celu ich eliminacji.

{"register":{"columns":[]}}