W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważny odcinek S7 w Małopolsce oddany do ruchu!

04.10.2021

Kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Szczepanowice do węzła Widoma. Udostępniona do ruchu 4 października 2021 r. inwestycja ma 13,1 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na budowę trzeciego pasa.

S7 Szczepanowice - Widoma tuż przed oddaniem do ruchu
- Droga ekspresowa S7 to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych naszego kraju. Połączy trójmiejskie porty, a także port w Elblągu, który zyska dostęp do morza dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej i budowie kanału żeglugowego, z południem Polski. To droga o dużym znaczeniu gospodarczym i turystycznym. Dzięki jej realizacji znacząco poprawi się też bezpieczeństwo ruchu drogowego -  powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Prezydent Andrzej Duda wskazywał, że to pierwszy odcinek S7. – Mam nadzieję, że do końca 2023 r. będziemy mogli ją otworzyć już całkowicie – od Krakowa aż do Warszawy, a z Warszawy aż na Wybrzeże,  do Gdańska będzie można dojechać. To są wielkie zamierzenia – zaznaczył.

 

W ramach zadania wybudowane zostały dwa węzły: Szczepanowice i Widoma. Z obydwóch węzłów zjechać będzie można na drogę krajową nr 7. Powstało 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i estakada w Szczepanowicach, która jest najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, o długości ponad 680 m. Nowy obiekt przebiega nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą.
 
Zakres inwestycji obejmował budowę drogi ekspresowej S7 z dzielącym pasem ziemnym oraz pasami awaryjnymi, a także budowę węzłów drogowych łączących S7 z istniejącym układem komunikacyjnym oraz obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej i dróg krzyżujących się z nią, wraz z wykonaniem korekty przebiegu tych dróg na odcinkach dojazdów do obiektów. W ramach budowy wykonano elementy odwodnienia drogi i obiekty towarzyszące, drogi dojazdowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz infrastruktury technicznej.
 
Wykonawcą prac była firma Mota-Engil Central Europe. Koszt inwestycji to ponad 508 mln zł, a gwarancja na wykonane prace wynosi 10 lat.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}