W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych

07.06.2023

W Łańcucie powstanie bezkolizyjny obiekt, który zastąpi ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy. Rozpoczynają się prace budowlane w ramach wspólnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, która zwiększy bezpieczeństwo podróży koleją i komunikacji drogowej w mieście.

Wiadukt w Łańcucie zwiększy bezpieczeństwo w komunikacji kolejowej i drogowej
– Cieszę się, że kolejna inwestycja w Łańcucie zwiększy bezpieczeństwo zarówno w ruchu drogowym, jak i w komunikacji kolejowej. Dla mieszkańców i kierowców wiadukt oznacza większą wygodę i zmniejszenie dotychczasowych uciążliwości związanych z przekraczaniem linii kolejowej. Dzięki realizowanym inwestycjom każdy polski region ma równe szanse rozwoju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej i ul. Podzwierzyniec. Istniejące skrzyżowanie jest położone na trasie łączącej autostradę A4 z południową częścią powiatu łańcuckiego. Nowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację w tym miejscu. W ramach zadania powstaną dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Wiadukt wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

Bezkolizyjne rozwiązanie, które powstaje w Łańcucie, to efekt współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych SA i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wartość zadania wynosi 25,9 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy europejskich, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PLK SA wybuduje konstrukcję wiaduktu nad linią kolejową, przebuduje również tory, sieć trakcyjną, urządzenia teletechniczne i sterowania ruchem kolejowym oraz odwodnienie. PZDW wybuduje układ drogowy w rejonie nowego obiektu.

Do końca 2023 r. w całej Polsce powstanie ponad dwadzieścia dwupoziomowych skrzyżowań.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}