W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbliża się przebudowa dworca w Sochaczewie

23.08.2021

Przebudowa dworca w Sochaczewie to kolejna z inwestycji realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zbliża się przebudowa dworca w Sochaczewie
– Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to ważny punkt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki tej modernizacji kolejny zabytkowy dworzec stanie się komfortowy, bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Dzięki inwestycji zabytkowy dworzec wybudowany na początku XX wieku zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja budynku wraz ze stolarką okienną, drzwiową i poszyciem dachowym. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

Modernizacja dworca oznacza również zmiany wewnątrz budynku. W holu na parterze znajdzie się poczekalnia wyposażona w ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Ponadto w budynku oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille`a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zbliżająca się modernizacja obiektu kładzie nacisk na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W ramach inwestycji zaplanowano kompleksową termoizolację, co wpłynie korzystnie na ograniczenie strat ciepła. Ponadto w całym kompleksie zostanie zastosowane energooszczędne oświetlenie. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej dworzec będzie posiadał system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami. Montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.

Przebudowany będzie także plac przed dworcem. Wzdłuż fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taxi oraz miejsca parkingowe, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku pojawi się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

{"register":{"columns":[]}}