W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pożar w mieszkaniu przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze

21.04.2021

Zdjęcie przedstawia strażaka, który sprawdza kamerą termowizyjną gdzie znajdują się miejsca o podwyższonej temperaturze. Strażak ubrany jest w ubranie bojowe oraz hełm. Strażak ma na sobie środki ochrony osobistej apart oddechowy oraz maskę.

W dniu 21 kwietnia 2021 roku o godzinie 7:37 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze w lokalu mieszkalnym przy ul. 1-go Maja 55 w Jeleniej Górze.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG nr 2 w Jeleniej Górze, kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku mieszkalnego występuje silne zadymienie. Lokatorzy sąsiednich mieszkań opuścili budynek przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu zasilania w energię elektryczną w mieszkaniu i przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że pali się ścianka działowa pomiędzy pokojem (pomieszczenie mieszkalne z częścią kuchenną) a łazienką oraz strop. Pożar ukryty wewnątrz za konstrukcją z płyt gipsowo - kartonowych, ogień wydobywał się tylko przez otwór gniazdka.

Działania polegały na zdemontowaniu zabudowy z szafek kuchennych, zdjęciu elektrycznego podgrzewacza wody (bojlera) oraz usunięciu ww. płyt i odsłonięciu palących się drewnianych elementów konstrukcyjnych ścianki działowej wraz ze znajdującą się w niej instalacją elektryczną oraz stropu. Następnie podano prąd wody na palące się elementy.

Po opanowaniu pożaru przystąpiono do przewietrzania budynku i prac rozbiórkowych elementów wykończenia i konstrukcji w celu odsłonięcia całej powierzchni objętej pożarem. Cały czas monitorowano sytuację pożarową przy użyciu kamery termowizyjnej. Sprawdzono mieszkanie powyżej, nie stwierdzono zagrożenia. Na prośbę lokatorki mieszkania ewakuowano cenniejsze mienie z pomieszczeń oraz odnaleziono potrzebne lekarstwa.

Po odsłonięciu całej spalonej powierzchni, dokładnym jej sprawdzeniu i dogaszeniu oraz sprawdzeniu pomieszczeń pod kątem występowania tlenku węgla działania zakończono. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była wada instalacji elektrycznej. W działaniach brały udział łącznie 4 zastępy i 10 strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze.

 

tekst: mł. bryg. Dubiel Piotr, asp. sztab. Rybka Tadeusz, zdjęcia: asp. sztab. Rybka Tadeusz

Zdjęcia (3)