W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wypadek autobusu przy ulicy Cieplickiej

31.03.2021

Zdjęcie przedstawia wypadek autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego - autobus wjechał na murek o wysokości jeden metr taranując zaparkowany samochód osobowy. Na zdjęciu widoczne są działające służby - straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe oraz pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Samochód osobowy marki peugot został zmiażdżony. Zdjęcie przedstawia autobus, który został zabezpieczony przy użyciu klinków i podpór stabilizujących.

31 marca o godzinie 22:54 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze odebrał zgłoszenie o wypadku autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, który wjechał w sklep przy ulicy Cieplickiej w Jeleniej Górze.

Do zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze oraz jeden zastęp OSP Jelenia Góra Sobieszów. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym potwierdził, że doszło do wypadku z udziałem dwóch pojazdów w tym autobusu MZK i samochodu osobowego.

Autobus przejechał przez środek ronda taranując następnie metalowe barierki. Jadąc w stronę sklepu przebył około 80 metrów po placu parkingowym. Pojazd uderzył w zaparkowany samochód osobowy, wjeżdżając jednocześnie na murek o wysokości jednego metra znajdujący się przed sklepem. W wyniku zdarzenia samochód osobowy został całkowicie zmiażdżony. Na szczęście w środku, nikogo nie było.

Po rozpoznaniu sytuacji strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli źródła zasilania w obu pojazdach (akumulatory), ustabilizowali pojazdy przed przemieszczeniem się używając podpór oraz klinów. Jednocześnie podjęli działania weryfikujące czy, któraś z osób jadących autobusem potrzebuje udzielenia pomocy. Autobusem podróżowało 6 osób, żadna z nich nie wymagała podjęcia działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po zakończeniu działań ratowniczych, miejsce zdarzenia zabezpieczano do momentu zakończenia prowadzonych czynności przez policję oraz usunięcia autobusu przez pracowników MZK. Działania trwały do godziny 01:04. 

Strażacy współdziałali na miejscu akcji z policją, pogotowiem ratunkowym, pogotowiem energetycznym oraz pracownikami MZK.

 

Opracowanie i zdjęcia: Sekc. Kamil Zięba

 

Zdjęcia (6)