W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. posterunek na 100-lecie polskiej Policji

28.02.2019

- Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości Wasze bezpieczeństwo tu w Dubeninkach, ma taką samą wartość jak każdego innego obywatela Rzeczypospolitej - powiedział minister Joachim Brudziński, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas otwarcia posterunku Policji w Dubeninkach. To setna taka jednostka w Polsce, która została przywrócona w ciągu ostatnich trzech lat.

Minister Joachim Brudziński przekazuje klucze komendantowi posterunku

- Dubeninki to gmina, która została pozbawiona posterunku Policji, jak wiele innych. Na stulecie odzyskania niepodległości możemy odtworzyć setny posterunek Policji. Te działania zapewniają bezpieczeństwo dla całego polskiego społeczeństwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Potrzebę utworzenia posterunku w Dubeninkach zgłosili sami mieszkańcy. Okazją do tego były konsultacje społeczne prowadzone podczas wdrażania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wniosek mieszkańców został poparty przez samorząd. - Chcę podziękować tym wszystkim z Państwa, którzy w ramach tej obywatelskiej akcji o ten posterunek się upominali, pokazaliście swoją skuteczność – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

Załogę posterunku tworzy 5 policjantów, którzy będą pełnić służbę w systemie dwuzmianowym. Funkcjonariusze będą dbali o bezpieczeństwo mieszkańców z 21 sołectw oraz 41 miejscowości. Posterunek mieści się w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Inwestycja, która została sfinansowana z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, kosztowała 1,9 mln zł. 

Dubeninki położone są w powiecie gołdapskim w woj. warmińsko-mazurskim. Północna granica gminy pokrywa się z 20-kilometrowym odcinkiem granicy polsko-rosyjskiej. Przy wschodnim krańcu tego odcinka znajduje się tzw. „trójstyk”, w którym zbiegają się granice trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Przez teren gminy przebiega droga wojewódzka oraz liczne szlaki komunikacyjne i turystyczne.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

Odtwarzanie posterunków to jedno z wielu działań rządu, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa Polaków. - Dziękuję funkcjonariuszom służb mundurowych za profesjonalizm, za wasze oddanie i za to, że dzisiaj Polacy mogą powiedzieć - jesteśmy bezpieczni – powiedział minister Joachim Brudziński.  

W MSWiA opracowany został priorytetowy Program Modernizacji Służb Mundurowych. W latach 2017–2020 formacje podległe MSWiA otrzymają łącznie 9,2 mld zł. Pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętu, budowę i rozwój infrastruktury oraz wzrost uposażeń. Inwestycje w najnowocześniejsze technologie pozwolą wzmocnić potencjał służb w zwalczaniu przestępczości i przeciwdziałać nowym rodzajom przestępstw. Systematycznie podnoszone są zarobki funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Od stycznia 2019 r. funkcjonariusze zarabiają średnio ok. 1220 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych od lipca 2019 r. będą wyższe średnio o 990 zł niż w 2015r. 

Uruchomiliśmy też narzędzia, które mają ułatwić obywatelom kontakt z Policją. W internecie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której obywatele mogą zgłaszać zagrożenia pojawiające się w ich miejscu zamieszkania. Narzędzie jest ciągle udoskonalane.  Na telefon komórkowy można pobrać aplikację „Moja Komenda”, umożliwiającą szybki kontakt z dzielnicowym. - Polskie służby się zmieniają – podkreślił minister Joachim Brudziński. Poinformował, że do Policji mają trafić kolejne nowoczesne helikoptery. W ostatnim czasie do służby trafiły dwie maszyny Black Hawk.

W uroczystości otwarcia posterunku uczestniczyli m.in.: gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, parlamentarzyści, samorządowcy, funkcjonariusze Policji, przedstawiciele innych służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Zdjęcia (13)