W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 wozów trafi do OSP w województwie lubuskim

17.04.2019

- Jestem przekonany, że nowoczesne wozy, które dziś trafiają do mieszkańców Ziemi Lubuskiej, są najlepszym dowodem na to, że współpraca druhów OSP i funkcjonariuszy PSP powinna być komplementarna – powiedział minister Joachim Brudziński, wręczając promesy na zakup 17 wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa lubuskiego. Łączny koszt samochodów to blisko 13 mln zł.

Uroczystość wręczenia promes na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 17 jednostek OSP z woj. lubuskiego

Finansowanie nowego sprzętu możliwe jest dzięki pieniądzom pochodzącym między innymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji MSWiA oraz środkom z budżetów gmin. – Chcę bardzo podziękować samorządom, które w tę współpracę się włączyły – podkreślił minister. Koszt jednego auta to 750 tys. zł. Nowe wozy otrzymają OSP z miejscowości: Drezdenko, Niwiska, Nowe Kramsko, Wschowa, Krzeszyce, Dąbie, Świniary, Kożuchów, Golice, Niegosławice, Bieniów, Kamień Wielki, Skąpe, Chlebowo, Osiecznica, Lipki Wielkie, Kostrzyn nad Odrą. – Jest to bardzo silne wsparcie dla Was druhów – powiedział Joachim Brudziński.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie otrzymała również wóz z drabiną mechaniczną. Wcześniej auto wykorzystywane było przez Państwową Straż Pożarną w Gorzowie Wlkp. – Chciałbym podziękować Leszkowi Suskiemu, komendantowi głównemu PSP, ponieważ to z Jego inicjatywy od kilku lat OSP otrzymują wsparcie w postaci nowoczesnego sprzętu. To dostrzeżenie i docenienie pracy druhów OSP – podkreślił minister.

Rządowe wsparcie dla OSP

To nie jedyne wsparcie jakie od rządu otrzymują jednostki OSP. Systematycznie zwiększane są nakłady finansowe dla ochotników. Tylko w 2018 roku ochotnicy z różnych źródeł otrzymali ponad 340 mln zł.  OSP zostały po raz pierwszy włączone do Programu Modernizacji Służb Mundurowych, z którego w ciągu czterech lat otrzymają łącznie 501 mln zł. W latach 2016-2018 jednostki OSP w województwie lubuskim otrzymały 51 samochodów ratowniczo-gaśniczych.
W całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek OSP. W województwie lubuskim 140 znajduje się w strukturach Krajowego Systemu-Ratowniczo Gaśniczego. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżało do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Wyróżnieni funkcjonariusze

Minister Joachim Brudziński wyróżnił Mateusza Lipińskiego, strażaka PSP oraz Pawła Gajdemskiego, funkcjonariusza Straży Granicznej. Pod koniec marca mundurowi zatrzymali młodego mężczyznę, który dokonał rozboju z użyciem noża w jednym ze sklepów spożywczych w Kożuchowie. Napastnik podszedł do lady sklepowej i bez słowa zranił nożem dwie stojące kobiety. Mężczyzna został obezwładniony przez strażaka i strażnika granicznego.

Minister przekazał również życzenia świąteczne wszystkim funkcjonariuszom z województwa lubuskiego.
 

Zdjęcia (9)