W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 maja wielka defilada „Silni w sojuszach” z udziałem służb podległych MSWiA

28.04.2019

Policjanci, strażacy i strażnicy graniczni wezmą udział w wielkiej defiladzie „Silni w sojuszach”, która 3 maja odbędzie się w Warszawie. Będziemy świętować 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na niebie zaprezentują się m.in. policyjne śmigłowce Black Hawk.

Samochody Straży Granicznej, śmigłowiec Black Hawk i wóz Państwowej Straży Pożarnej.

3 maja ulicami stolicy przejedzie ponad 200 pojazdów. Oprócz czołgów i transporterów należących do wojska, swoje wyposażenie zaprezentują także służby podległe MSWiA: Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna. Będzie można zobaczyć m.in.: samochody patrolowe, quady, śmigłowce czy pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

Wśród sprzętu prezentowanego przez Policję pojawią się śmigłowce Black Hawk – to najnowocześniejsze maszyny kupione przez formację w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych MSWiA, wykorzystywane przez jednostki antyterrorystyczne. Nie zabraknie też radiowozów wykorzystywanych do codziennej służby Policji oraz  pojazdów specjalnych używanych do zabezpieczenia imprez masowych, patrolowania ulic, czy jazdy w trudnym terenie. Obecna będzie także Motocyklowa Asysta Honorowa Komendy Stołecznej Policji, w skład której wchodzą policjanci ruchu drogowego.

Państwowa Straż Pożarna zaprezentuje pojazdy ratowniczo-gaśnicze, samochody ratownictwa chemicznego i  medycznego. Swój sprzęt pokaże także Straż Graniczna  - Wisłostradą przejadą m.in. samochody patrolowe, terenowe, motocykle i quady. Będzie można także oglądać pojazdy obserwacyjne, które są  wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny pozwalający wykrywać i rozpoznawać obiekty na granicy – one także zostały zakupione m.in. dzięki środkom z Programu Modernizacji.

W defiladzie „Silni w sojuszach” weźmie udział  blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z  pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Przemaszerują pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami będzie defilować ponad 300 funkcjonariuszy służb podległych MSWiA -  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Zaprezentują się  też przedstawiciele Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Straży Marszałkowskiej, Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o  godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Zapraszamy do wspólnego świętowania. Wstęp wolny!

Wideo