W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

500 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia

20.12.2019

Dziś (20 grudnia br.) na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszył konkurs, w którym można wygrać czujki czadu i dymu. Wkrótce do akcji dołączą też Trójka i Czwórka.

Czujka dualna czadu i dymu.

Wspólna akcja MSWiA i Polskiego Radia jest realizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.

Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2018/2019 straż pożarna odnotowała ponad 3,8 tys. zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019) strażacy odnotowali ponad 12,5 tys. zdarzeń i ponad 180 ofiar śmiertelnych. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2017/2018. Wówczas w wyniku zatrucia czadem zmarło 71 osób.

Zadbaj o instalację

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem. Pierwsza kampania społeczna „Czad i Ogień. Obudź Czujność” została zainaugurowana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 25 października 2016 roku.

Wideo