W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

74. rocznica Forsowania Odry

27.04.2019

W sobotę (27 kwietnia br.) szef MSWiA Joachim Brudziński oraz wiceminister Krzysztof Kozłowski wzięli udział w obchodach 74. rocznicy Forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz przy Pomniku Sapera w Gozdowicach.

74. rocznica Forsowania Odry

– Tutaj są pochowani polscy bohaterowie, tutaj są pochowani Ci, których dosięgła kula niemieckiego żołnierza. Dzisiaj na Ich groby, za co z całego serca chciałbym podziękować, przychodzą całe pokolenia – powiedział minister Joachim Brudziński na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach

Minister podkreślił znaczenie pamięci i oddawania hołdu poległym. - Naszym zadaniem, a szczególnie zadaniem młodych polskich żołnierzy jest to, aby pamięć o polskich bohaterach, pochowanych na tym cmentarzu, przetrwała – zaznaczył. Szef MSWiA zwrócił się również do kombatantów: – Czcigodni kombatanci, w pas Wam się kłaniam za tę walkę, za tę przelaną krew.

W polowej Mszy Świętej oraz uroczystym apelu na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach wzięli również udział m.in.: Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, Krzysztof Kozłowski - sekretarz stanu w MSWiA, Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Tomasz Hinc - wojewoda zachodniopomorski. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Paweł Mucha - zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Uroczysty apel przy Pomniku Sapera w Gozdowicach

Przed uroczystościami na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, minister Joachim Brudziński wziął także udział w apelu przy Pomniku Sapera w Gozdowicach. Razem z kombatantami, zaproszonymi gośćmi i zebranymi mieszkańcami szef MSWiA oddał hołd poległym żołnierzom wojsk inżynieryjnych, którzy w kwietniu 1945 roku zabezpieczali forsowanie Odry.

– Nigdy nie wolno nam zapomnieć o krwi i poświęceniu polskiego żołnierza. Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że ten najdalej na zachód wysunięty skrawek Najjaśniejszej Rzeczpospolitej jest świętością okupioną krwią polskich bohaterów – powiedział szef MSWiA w Gozdowicach.

Uroczyste obchody 74. rocznicy Forsowania Odry, zorganizowane w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, to upamiętnienie wydarzeń z kwietnia 1945 roku. W dniach 16-20 kwietnia 1945 r. 1. Armia Wojska Polskiego przeprowadziła operację Forsowania Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic. W tej operacji brali także udział żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy zbudowali most pontonowy dla 1. Armii Wojska Polskiego. Choć cała operacja zakończyła się rozbiciem niemieckich wojsk, to w wyniku walk śmierć poniosło blisko 2 tysiące polskich żołnierzy.

Forsowanie Odry upamiętnia m.in. Pomnik Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, Pomnik Sapera w Gozdowicach, a także „Dzień Sapera” – święto obchodzone 16 kwietnia.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}