W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Blisko 77 mln zł w promesach dla Podkarpacia

06.03.2019

– Państwo powinno przychodzić z pomocą samorządom i obywatelom w trudnych sytuacjach – wtedy, gdy samorządy i obywatele znajdują się w potrzebie. Tak czyni rząd Prawa i Sprawiedliwości – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński podczas przekazania promes dla samorządów z województwa podkarpackiego.

Wiceminister Jarosław Zieliński wręczył promesy dla samorządów z województwa podkarpackiego.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie 58 samorządowców odebrało dziś promesy na łączną kwotę blisko 77 mln zł. Ze środków rezerwy celowej budżetu państwa „na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym realizację zadań w dorzeczach Odry i górnej Wisły” dla samorządów województwa podkarpackiego zostały przyznane promesy na odbudowę infrastruktury komunalnej oraz na zadania związane ze stabilizacją osuwisk oraz przeciwdziałaniem ich skutkom.

Na odbudowę infrastruktury komunalnej dla samorządów województwa podkarpackiego została przeznaczona kwota ponad 56 mln zł. Dzięki tym środkom zostaną m.in. wyremontowane drogi, mosty i przepusty. Na zadania związane ze stabilizacją osuwisk oraz przeciwdziałaniem ich skutkom w województwie podkarpackim została przekazana kwota ponad 20,6 mln zł.

– Życzę, żeby te środki finansowe skutecznie wsparły wysiłki samorządowców, mieszkańcy mogli korzystać jak najszybciej z wyremontowanych dróg, a zniszczenia zostały szybko i skutecznie naprawione – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński w Rzeszowie.

W latach 2016 – 2019 samorządy z terenu województwa podkarpackiego otrzymały pomoc w łącznej kwocie blisko 349 mln zł. W ciągu 3 lat w ramach tych środków odbudowano 675 km dróg gminnych i powiatowych w województwie podkarpackim.

W tegorocznej pierwszej turze promes rząd przeznaczył 350 mln zł w skali kraju na odbudowę infrastruktury komunalnej, blisko 61 mln zł na zabezpieczenie osuwisk oraz 17,3 mln zł na zabezpieczenie wąwozów lessowych. W drugiej turze promes kwota przeznaczona na infrastrukturę komunalną wzrosła o blisko 80 mln zł i wyniosła łącznie blisko 430 mln zł.

Budowa strzelnicy w Bieszczadzkim OSG w Przemyślu

Wiceminister Jarosław Zieliński wziął dziś (6 marca br.) także udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę strzelnicy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu. Strzelnica powstaje dzięki środkom Programu Modernizacji Służb Mundurowych MSWiA. Wartość tej inwestycji to prawie 9 mln zł. Prace budowlane mają się zakończyć w ostatnim kwartale 2019 r.

– W ramach Programu Modernizacji budujemy cztery takie strzelnice: tę w Przemyślu, w sąsiednim województwie w Chełmie, a także dwie w północnej Polsce: jedną w Koszalinie, drugą w Gdańsku. Funkcjonariusze muszą mieć gdzie ćwiczyć swoją sprawność i umiejętności związane z posługiwaniem się bronią – powiedział wiceszef MSWiA w Przemyślu.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania odcinek granicy z Ukrainą (238,92 km) oraz odcinek granicy ze Słowacją (134,14 km) o łącznej długości 373,06 km. Służbę w nim pełni ponad 2 tys. funkcjonariuszy i 143 pracowników cywilnych w 14 placówkach. Oddział w ramach ustawy modernizacyjnej zaplanował 8 inwestycji budowlanych na łączną kwotę 12 mln zł. Sześć z nich zostało już zakończonych.

Zdjęcia (9)