W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fala upałów nad Polską. Możliwe burze z gradem

29.07.2019

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla prawie całego kraju. Maksymalna przewidywana temperatura sięgnie 30-33 stopni. Upały zachęcają do szukania ochłody nad wodą. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Tylko od początku lipca utonęło już 66 osób.

Wysoka temperatura na termometrze.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla życia i zdrowia. Pamiętajmy, że wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. 

IMGW wydało też ostrzeżenia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, łódzkim i wielkopolskim. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 

W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy – w miarę możliwości – ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. 

Od początku czerwca utonęło już 179 osób

Upały sprzyjają szukaniu ochłody nad wodą. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Od 1 czerwca br. do dziś (29 lipca br.) utonęło 179 osób. Tylko od piątku do niedzieli (26-28 lipca br.) życie w wypadkach nad wodą straciło 14 osób. 

Brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura – to główne przyczyny tragedii nad wodą. Służby ostrzegają przed wchodzeniem do wody pod wpływem alkoholu. Należy korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Przypominamy, że „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji. Dorośli powinni zwracać szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Warto pamiętać o zainstalowaniu w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).