W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne promesy dla Małopolski

18.03.2019

- Środki finansowe z tej rezerwy służą pomocą wtedy, gdy zdarza się nieszczęście i gdy są zniszczenia. W takiej sytuacji samorządy zawsze mogą liczyć na wsparcie państwa - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Wiceszef MSWiA, wspólnie z wicepremier Beatą Szydło, przekazał 16 małopolskim samorządom promesy na łączną kwotę niemal 10,7 mln zł. Jest to druga w tym roku transza środków dla Małopolski.

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości

Przekazane promesy przeznaczone zostaną na usunięcie skutków klęsk żywiołowych do których doszło w latach 2017-2018. Pieniądze trafią do 16 gmin. Dzięki dodatkowym środkom zrealizowanych zostanie 31 inwestycji na łączną kwotę niemal 10,7 mln zł. Pozwoli to na wyremontowanie dróg, mostów oraz przepustów zniszczonych przez intensywne opady deszczu. Największym zaplanowanym zadaniem jest remont drogi gminnej na odcinku Kasina Wielka – Pańskie. Wartość tej inwestycji to 1,4 mln zł. 

Małopolska największym beneficjentem

Województwo małopolskie w pierwszej transzy otrzymało promesy o wartości 79 mln zł. To najwięcej środków w skali kraju. Dzięki temu możliwa jest realizacja 148 zadań. Warto przypomnieć, że w latach 2016-2019 samorządy z terenu województwa małopolskiego otrzymały pomoc w wysokości 324,5 mln zł na odbudowę zniszczonej przez klęski żywiołowe infrastruktury komunalnej. Tylko w ubiegłym roku pieniądze pozwoliły na remont 279 km dróg gminnych i powiatowych oraz 44 mostów i przepustów. 

Rząd przekazuje również środki na stabilizację osuwisk oraz przeciwdziałanie ich skutkom. Małopolska na ten cel w latach 2016-2019 otrzymała łącznie 71 mln zł.

W latach 2016-2019 jednostki samorządu w całym kraju otrzymały:

  • ponad 1 mld 810 mln zł na remont lub odbudowę infrastruktury komunalnej uszkodzonej w wyniku działania żywiołów. Dzięki tym środkom wyremontowanych zostało m.in. 3,4 tys. km dróg;
  • 184,6 mln zł na zadania związane z zabezpieczeniem osuwisk;
  • ponad 38,6 mln zł na zadania związane z ochroną wąwozów lessowych.