W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne promesy dla małopolskich samorządów

03.04.2019

– Jestem przekonany, że nasze małe ojczyzny zasługują na to, by w szczególny sposób o nie dbać – o stan infrastruktury, o poprawianie stanu dostępności dróg i mostów – powiedział w środę 3 kwietnia w Krakowie wiceminister Krzysztof Kozłowski na spotkaniu z małopolskimi samorządowcami. Wiceszef MSWiA wręczył promesy dla 10 samorządów na łączną kwotę 5,4 mln zł.

Promesy Krakow

Przyznane dofinansowanie pomoże samorządom w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych z 2017 i 2018 roku. Pozwoli sfinansować remonty dróg i mostów.

Największym zadaniem realizowanym dzięki tym środkom jest inwestycja gminy Jabłonka dotycząca remontu drogi gminnej, na którą przeznaczono środki w wysokości 1,2 mln zł.

Jednostki samorządu terytorialnego z terenu woj. małopolskiego otrzymały w latach 2016-2019 łącznie blisko 314 mln złotych na odbudowę zniszczonej przez klęski żywiołowe infrastruktury komunalnej. 
W zeszłym roku w ramach tych środków odbudowano 279 km dróg gminnych i powiatowych oraz 44 mosty i przepusty.

Wiceminister Krzysztof Kozłowski przypomniał, że resort spraw wewnętrznych i administracji pomaga samorządom w całej Polsce w radzeniu sobie ze skutkami klęsk żywiołowych. – Zdarzają się sytuacje, gdy samorządy nie są w stanie unieść kosztów naprawy drogi czy mostu – są to sytuacje nadzwyczajne, związane z zaistnieniem klęski żywiołowej. Rolą państwa jest wówczas udzielenie im niezbędnej materialnej pomocy – powiedział wiceszef MSWiA.

Udzielając pomocy samorządom, MSWiA ściśle współpracuje również z wojewodami, którzy jako przedstawiciele rządu w terenie mają najlepszą wiedzę o tym, kto najbardziej ucierpiał i jakiego wsparcia potrzebuje.

Zdjęcia (4)