W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje międzyrządowe w Londynie

20.12.2018

W Londynie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim, oraz innymi ministrami rozmawiali między innymi o współpracy z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii Europejskiej.

Wspólne zdjęcie na schodach premierów Polski i Wielkiej Brytanii oraz ministrów polskich i brytyjskich podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie.

W ramach konsultacji Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, rozmawiał ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Sajidem Javidem. Szef MSWiA dobrze ocenił wspólne działania podejmowane przez polskie i brytyjskie służby w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi o przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz współpracę przy zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

W trakcie dyskusji ministrowie dużo czasu poświęcili współpracy pomiędzy naszymi krajami po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla Polski ważne jest utrzymanie możliwości wymiany informacji kryminalnych. Ważna jest także dalsza współpraca w walce z międzynarodowym terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną. 

W kontekście brexitu Wielka Brytania przygotowała dokument, który zagwarantuje Polakom dotychczasowe prawa. Z kolei Polska opracowuje rozwiązania prawne  umożliwiające pobyt, zatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej obywatelom brytyjskim w naszym kraju. 

Polska jest też zainteresowana nawiązaniem ściślejszej współpracy, która skupiona będzie między innymi na zwalczaniu przestępczości gospodarczej i narkotykowej. 

W przypadku bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jednym z najistotniejszych obszarów współpracy policyjnej będzie dążenie do utrzymania możliwości wymiany informacji kryminalnych na dotychczasowym poziomie.

W takiej sytuacji Polska będzie chciała też zadbać o dalszą ścisłą współpracę policji obu krajów. Polska chce też szybkiego zawarcia umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego. Zagwarantuje ona dalszą efektywną współpracę w tym zakresie.

Rządowa delegacja, której przewodniczył premier Mateusza Morawiecki spotkała się również przedstawicielami Polonii. W tym kontekście MSWiA monitoruje pojawiające się sygnały i zdarzenia, mające wpływ na bezpieczeństwo polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii. Z informacji wynika, że zmniejszyła się skala incydentów o podłożu ksenofobicznym w stosunku do Polaków.

Minister Joachim Brudziński spotkał się też z polskimi oficerami łącznikowymi oraz Polakami, którzy służą w brytyjskiej Policji.

Fot. Adam Guz / KPRM