W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwestie migracji tematem rozmów Joachima Brudzińskiego i Pétera Szijjártó

28.01.2019

Minister Joachim Brudziński spotkał się dziś w Warszawie z Péterem Szijjártó, Ministrem Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o współpracy Polski i Węgier, a także kwestiach migracyjnych dotyczących Europy.

Wizyta_Ministra_Wegier

Wśród tematów poruszonych podczas spotkania znalazła się kwestia współpracy obu państw w dziedzinie migracji, również z innymi państwami prezentującymi podobne podejście, w tym z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem Polski w kontekście polityki europejskiej niezwykle ważne jest całkowite odzyskanie kontroli nad przepływami migracyjnymi. Warto przypomnieć, że Węgry, podobnie jak Polska, pod koniec zeszłego roku nie poparły porozumienia ONZ dotyczącego migracji (GCM). Minister Joachim Brudziński podczas październikowej konferencji G6 w Lyonie wyjaśnił, że porozumienie nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Dokument nie spełnił postulatów Polski w zakresie potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej. 

Ministrowie zgodzili się co do tego, że logika wspierania nielegalnej migracji stojąca za tym porozumieniem nie powinna przenikać do stanowiska Unii Europejskiej i wpływać na kierunki współpracy z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów. W związku z tym Ministrowie omówili możliwości dalszej koordynacji stanowisk Polski i Węgier oraz wspólnej pracy na rzecz promowania odpowiedzialnego podejścia do problemów migracji w Unii Europejskiej i na szerszej arenie międzynarodowej.

W tym kontekście Ministrowie omówili również reformę Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, zaznaczając, że planowane wzmocnienie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) nie może w żaden sposób naruszać kompetencji państw w zakresie ochrony ich granic, w tym podlegających im odcinków zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Ministrowie Joachim Brudziński i Péter Szijjártó poruszyli także temat reformy Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA). Według Węgier głównym celem działań podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej powinno być ograniczenie nielegalnej migracji do UE – mają temu służyć wysiłki w państwach trzecich, w tym krajach tranzytowych i krajach pochodzenia. Minister Péter Szijjártó podkreślił rolę jaką odgrywa tutaj współpracy z państwami Afryki Północnej.
  
Działania prowadzone poza granicami Unii Europejskiej wspierane przez Grupę Wyszehradzką przyczyniły się do zdecydowanego zmniejszenia liczby migrantów na szlaku prowadzącym przez Libię. Jak zaznaczył minister Joachim Brudziński, współpraca w tym zakresie powinna być kontynuowana w zakresie dostępnych nam możliwości, mając jednak na uwadze również konieczność prowadzenia działań u źródeł dużych ruchów migracyjnych. 

W dzisiejszym spotkaniu, oprócz Ministrów Joachima Brudzińskiego i Pétera Szijjártó, ze strony polskiej wzięli także udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Krzysztof Kozłowski, Paweł Majewski i Renata Szczęch, natomiast ze strony węgierskiej wiceministrowie Péter Sztáray, Ferenc Kumin, Ferenc Dancs oraz Orsolya Kovács - Ambasador Węgier w Warszawie.

Zdjęcia (4)