W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Witek na spotkaniu V4 w Bratysławie

21.06.2019

Minister Elżbieta Witek, a także wiceminister Renata Szczęch, wzięły udział w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się dziś (21 czerwca 2019 r.) w Bratysławie.

Wspólne zdjęcie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania

Podczas posiedzenia podsumowano m.in. kończącą się prezydencję Słowacji w Grupie V4, a także rozmawiano o priorytetach prezydencji czeskiej, która rozpocznie się 1 lipca tego roku i potrwa do końca czerwca 2020 r.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych dyskutowali przede wszystkim o przyszłości europejskiej polityki w dziedzinie migracji, azylu i bezpieczeństwa wewnętrznego. - Zdaniem Grupy V4 w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie migracji i azylu, zadaniem nowej Komisji Europejskiej powinno być przede wszystkim wsparcie państw członkowskich w zbudowaniu systemu, który umożliwi odzyskanie kontroli nad przepływami migracyjnymi. Jak podkreślono, niezwykle ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej poprzez dalsze ograniczanie nielegalnej migracji. - W ocenie Polski przyszła Komisja powinna w dalszym ciągu rozwijać całościowe podejście do zagadnienia migracji, gwarantujące przede wszystkim skuteczną ochronę granic zewnętrznych – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Ministrowie spraw wewnętrznych podkreślili, że państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny konsultować się i koordynować swoje stanowiska w kontekście wyboru nowego składu Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania w Bratysławie omówiono także sytuację, która ma miejsce na Bałkanach Zachodnich. Państwa Grupy Wyszehradzkiej udzielają wsparcia w tym regionie i pomagają m.in. wzmacniać ochronę granic zewnętrznych. Grupa robocza, utworzona w czerwcu 2018 r., ma na celu koordynację udzielanego wsparcia. Państwa V4 zaapelowały do Komisji Europejskiej o przyspieszenie prac na porozumieniami z krajami Bałkanów Zachodnich, które umożliwiłyby Agencji Frontex przeprowadzanie operacji na tym terenie. Zdaniem Polski najbardziej praktyczną formą wsparcia są wspólne dwustronne lub wielostronne operacje na zagrożonych odcinkach granic. Polska Straż Graniczna, na podstawie umowy dwustronnej, od 2016 r. udziela Policji Granicznej Macedonii wsparcia, wysyłając kolejne zmiany funkcjonariuszy wraz ze sprzętem patrolowym i obserwacyjnym. 

{"register":{"columns":[]}}