W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Joachim Brudziński na konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”

27.03.2019

– Bezpieczeństwo nie ma barw partyjnych. Wszyscy obywatele mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa. Dzisiaj liczy się Polska jako całość – powiedział minister Joachim Brudziński na konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, która odbyła się dzisiaj (27 marca br.) w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach (woj. zachodniopomorskie).

Minister Joachim Brudziński podczas konferencji w konferencji w Barzkowicach

Podczas konferencji w Barzkowicach minister Joachim Brudziński podkreślił, że wszyscy obywatele mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa, dlatego MSWiA kontynuuje program odtwarzania posterunków Policji, także w małych miejscowościach. W całym kraju od 2016 r. przywrócono już 101 posterunków Policji. Na terenie garnizonu zachodniopomorskiego oddano do użytkowania 6 posterunków: w Świnoujściu, Dygowie, Dobrej, Dziwnowie, Kołbaskowie i Ostrowicach.

Innym, ważnym dla mieszkańców małych miejscowości zagadnieniem, na które zwrócił uwagę szef MSWiA, jest wsparcie rządu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. – Jako szef MSWiA odziedziczyłem po swoim poprzedniku ministrze Mariuszu Błaszczaku Program Modernizacji – to ponad 9,2 mld zł, które popłyną do 2020 roku do Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz – co ważne dla mieszkańców gmin – także do OSP – powiedział Joachim Brudziński. – W Program Modernizacji Służb Mundurowych włączono po raz pierwszy Ochotnicze Straże Pożarne. To oznacza, że do 2020 roku tylko z tego programu do OSP popłynie pół miliarda złotych i o te środki mogą one aplikować – dodał minister.

Spotkanie w Barzkowicach to już trzecia konferencja z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Celem konferencji, której organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP, jest prezentacja podejmowanych przez państwo działań, służących podnoszeniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi. W przedsięwzięcie zaangażowany jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw, które w trakcie spotkań prezentują programy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich. W ramach cyklu konferencji zaplanowano organizację w sumie siedmiu wydarzeń w pięciu województwach.

W konferencji w Barzkowicach wzięli udział m.in. Halina Szymańska – szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W trakcie konferencji zostały także przedstawione inicjatywy prezydenckie: ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zmiany w kodeksie prawa cywilnego polegające na likwidacji nieuzasadnionego uprzywilejowania instytucji kredytowych oraz projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez Centrum Usług Społecznych.