W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Joachim Brudziński na konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”

09.04.2019

- Przywracając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców małych miejscowości i wsi pokazujemy, że Polska powinna być jedna - powiedział minister Joachim Brudziński podczas konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. W spotkaniu w Kalsku (woj. lubuskie) wziął udział prezydent RP Andrzej Duda oraz Jerzy Kwieciński, minister rozwoju.

Minister Joachim Brudziński na konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" w Kalsku.

- Chcemy dobrze zainwestować 9,2 mld zł z Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Beneficjentem tego jest polska Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i SOP. Sytuacja tych służb zmienia się także na Ziemi Lubuskiej – powiedział szef MSWiA.

Minister Joachim Brudziński podkreślił, że nie ma podziału na mieszkańców metropolii i Polski powiatowej, dlatego ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Ma w tym pomóc modernizacja Policji oraz odtwarzanie na terenie małych miejscowości posterunków Policji. W całym kraju od 2016 r. przywrócono już ponad 100 posterunków, z czego w garnizonie lubuskim funkcjonowanie rozpoczęło sześć: w Dobiegniewie, Kargowej, Szlichtyngowej, Zbąszynku, Przytoczni i Lubniewicach. 

Wsparcie otrzymuje także Straż Graniczna oraz zawodowe i Ochotnicze Straże Pożarne z województwa lubuskiego. Zmodernizowano obiekty, zakupiono nowe pojazdy oraz nowoczesne wyposażenie i specjalistyczny sprzęt. Po raz pierwszy środki z Programu Modernizacji Służb Mundurowych trafiły także do jednostek OSP. Od 2015 r. lubuskim strażakom ochotnikom przekazano ponad 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

- Nigdy nie dzieliłem służby i poświęcenia druha OSP oraz funkcjonariusza PSP. Będziemy wpierać druhów, to nie jest nasze ostatnie słowo – zapewnił szef MSWiA. Minister Joachim Brudziński podkreślił szczególną rolę OSP w małych miejscowościach, w których wraz z innymi organizacjami scalają lokalne społeczności. 

Spotkanie w Kalsku to kolejna konferencja z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Wydarzenie, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, to okazja do podsumowania działań państwa służących podnoszeniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi. W jego realizację zaangażowany jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw. Podczas konferencji przedstawiono programy skierowane do mieszkańców polskiej wsi w pięciu obszarach.

Zdjęcia (3)