W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Joachim Brudziński na odsłonięciu muralu w Szczecinie

27.09.2018

Wizerunki jedenastu wybitnych polskich naukowców, wynalazców i organizatorów życia gospodarczego ostatniego stulecia znalazły się na wyjątkowym muralu, który został w czwartek odsłonięty w Szczecinie. - Te postacie rezonują również dzisiaj dla naszego regionu w konkretnych inwestycjach i przedsięwzięciach - powiedział podczas uroczystości minister Joachim Brudziński.

Minister Joachim Brudziński na odsłonięciu muralu w Szczecinie

Odsłonięty mural powstał z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dzisiaj w Szczecinie na Pomorzu Zachodnim potrzeba nam kolejnych pokoleń naukowców, ludzi o wielkiej odwadze i sercu, żeby za sto lat, tutaj na innym muralu pojawiły się postacie z taką wizją i umysłem, jakie dzisiaj honorujemy – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Mural znajduje się na murze gazowni w Szczecinie i zajmuje ponad 200m². Jego powstanie sfinansowała Polska Spółka Gazownictwa (Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie). Przedsięwzięcie uzyskało także patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obok wizerunku każdej postaci zamieszczonej na muralu znajduje się jej krótki opis i przykład osiągnięć naukowych. Postacie uwiecznione na szczecińskim muralu nawiązują do profilu działalności Polskiej Spółki Gazownictwa. Są wśród nich m.in. prezydent Ignacy Mościcki (chemik i wynalazca, inicjator budowy Zakładów Związków Azotowych w Mościcach), Tadeusz Sendzimir (inżynier, wynalazca w dziedzinie metalurgii) i Józef Kosacki (inżynier, elektryk, wynalazca ręcznego wykrywacza min).

W uroczystym odsłonięciu muralu wzięli udział m.in. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, a także Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Wcześniej, w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, ministrowie uczestniczyli w podpisaniu umowy na projekt nowych rozjazdów kolejowych, pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a PKP PLK. Dzięki niej za ponad 260 mln zł powstaną 42 rozjazdy, które podniosą komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów.