W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Joachim Brudziński na Ogólnopolskim Dniu Sołtysa

17.03.2019

- Daję Państwu słowo, że będziemy zabiegać o to, aby polska wieś była nie tylko spokojna i zasobna, ale również bezpieczna - powiedział minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w Ogólnopolskim Dniu Sołtysa, który zorganizowany został w Łowiczu.

Ogólnopolski Dzień Sołtysa

- Dziękuję za to, że integrujecie społeczności lokalne. Dzięki Wam Polska jest silniejsza i marzenia o polskiej wsi się spełniają. Dziękuję, że dbacie o teraźniejszość i o rozwój w przyszłości – takimi słowami zwrócił się do sołtysów, którzy przyjechali do Łowicza premier Mateusz Morawiecki.

Rząd podejmuje szereg działań, które mają poprawić bezpieczeństwo i komfort życia w małych miejscowościach. – Chcę Państwa zapewnić, że tak jak mieszkańcy Polski metropolitalnej mają prawo do bezpieczeństwa, takie samo prawo mają mieszkańcy Polski powiatowej i gminnej – podkreślił minister Joachim Brudziński. To dlatego w ciągu ostatnich trzech lat  na terenie małych miejscowości odtworzonych zostało 101 posterunków Policji. Dzięki temu funkcjonariusze policji są obecni na terenach wiejskich.

Systematycznie zwiększane są nakłady finansowe na ochotnicze straże pożarne. – Dzięki Programowi Modernizacji Służb Mundurowych do Ochotniczych Straży Pożarnych popłynie ponad pół miliarda złotych i nie jest to ostatnie słowo – podkreślił minister Joachim Brudziński. W 2018 roku Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały dotacje z różnych źródeł na łączną kwotę 340 661 000 zł. Pieniądze pozwalają na zakup nowoczesnego sprzętu.  

MSWiA przekazuje promesy na odbudowę zniszczeń wywołanych klęskami żywiołowymi.  Dzięki temu w latach 2016 – 2019 samorządy otrzymały ponad 1,8 mld zł na remont lub odbudowę infrastruktury komunalnej uszkodzonej w wyniku działania żywiołów. Pieniądze umożliwiły między innymi wyremontowanie 3,4 tys. km dróg.

Rząd stworzył też Fundusz Dróg Samorządowych. W latach 2019-2027 na jego realizację planuje przeznaczyć 36 mld zł. Dzięki temu do małych miejscowości trafią środki pozwalające wyremontować zniszczone i zaniedbane drogi lokalne. Dla mieszkańców mają one duże znaczenie, bo umożliwiają codzienny dojazd do pracy, szkoły i domu. Do konsultacji publicznych trafił też projekt ustawy zakładający przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych. Na program zostanie przeznaczone w tym roku oraz w kolejnych latach w sumie 800 mln zł. To jeden ze sposobów walki z wykluczeniem komunikacyjnym szczególnie na terenach wiejskich.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się wspierać polskich rolników od Szczecina po Podkarpacie, od Podlasia po Dolny Śląsk, bo tu bije serce Polski i naszych rodzin – zapewnił minister Joachim Brudziński.

Zdjęcia (3)