W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Mariusz Kamiński rozmawiał z komisarz UE na temat migracji

23.06.2020

Wideokonferencja z Komisarz Ylvą Johansson odpowiedzialną w Komisji Europejskiej za sprawy wewnętrzne dotyczyła założeń Paktu w sprawie Migracji i Azylu, który Komisja zamierza opublikować w najbliższym czasie. We wtorkowej (23 czerwca br.) wideokonferencji wziął udział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu odpowiedzialny za politykę migracyjną i współpracę międzynarodową.

Na zdjęciu widać Mariusza Kamińskiego ministra SWiA i Bartosza Grodeckiego wiceministra SWiA siedzących za stołem w trakcie wideokonferencji. W tle widać rząd flag narodowych i UE ustawionych naprzemiennie.

Minister Mariusz Kamiński przedstawił podczas rozmowy oczekiwania Polski w odniesieniu do dokumentu, mającego stanowić nowe otwarcie dla dyskusji o przyszłości migracji i azylu w Unii Europejskiej, podkreślając stanowczy sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji migrantów. Zaznaczył przy tym, że przy poszanowaniu swoich międzynarodowych zobowiązań to państwo członkowskie, w ramach swoich kompetencji, powinno decydować o wjeździe cudzoziemców na własne terytorium i o ich pobycie, uwzględniając w szczególności potrzeby rynku pracy i możliwości integracyjne. Minister podkreślił, że priorytetowe dla Unii Europejskiej powinno być rozwijanie legalnych kanałów migracji do UE i zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa we wszystkich obszarach.


W ocenie Polski niezbędne jest położenie większego nacisku na współpracę z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów, zwalczanie nielegalnej migracji i skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Niezbędne jest jak najwcześniejsze dokonanie rozróżnienia cudzoziemców, którzy próbują wykorzystać możliwość ubiegania się o azyl jako sposób na wjazd na terytorium UE od tych, którzy rzeczywiście potrzebują ochrony międzynarodowej. Potrzebne jest również podejmowanie szybkich decyzji i działań prowadzących do zawrócenia osób, które nie powinny przebywać w UE. Kluczowe jest wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią efektywne zarządzanie migracją.


Minister Mariusz Kamiński wyjaśnił także, z jakiego powodu tak istotna dla Polski jest równowaga pomiędzy zasadami odpowiedzialności i solidarności jako podstawa polityki migracyjnej w Unii Europejskiej. Wyraził obawy, że realizacja postulatów niektórych państw członkowskich  mogłaby być rozumiana jako zwolnienie ich z odpowiedzialności, co stanowiłoby zachętę dla nielegalnej migracji, nasilając działania sieci przestępczych w zakresie przemytu ludzi i handlu ludźmi. Tym niemniej podkreślił, że Polska gotowa jest wspierać te państwa członkowskie, które pomimo podejmowanych wysiłków znajdą się pod zwiększoną presją migracyjną – poprzez takie instrumenty solidarnościowe, które będą zgodne z naszymi preferencjami. Minister zwrócił ponadto uwagę na to, że agencje unijne, takie jak Frontex czy Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu, którego mandat ma zostać poszerzony, zostały powołane do tego, aby z wykorzystaniem funduszy europejskich wspierać ochronę naszych granic i ułatwiać realizację procedur azylowych – właśnie w ramach solidarności.
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}