W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadal będzie upalnie. Służby apelują o rozsądek nad wodą

12.06.2019

W związku z wysokimi temperaturami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił we wszystkich województwach ostrzeżenie drugiego stopnia. Wraz ze wzrostem temperatur rośnie także liczba utonięć. Tylko wczoraj (11 czerwca br.) utonęło 8 osób.

Termometr z wysoką temperaturą wbity w piasek na plaży.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych.

Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Pamiętajmy o rozsądnym zachowaniu nad wodą

Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymają się w Polsce także w najbliższych dniach. Wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek i wyobraźnię podczas wypoczynku nad wodą. Od początku czerwca br. utonęło już 36 osób, tylko wczoraj (11 czerwca br.) w wypadkach nad wodą życie straciło 8 osób. Na niestrzeżonym kąpielisku na Zalewie Zegrzyńskim utonął nastolatek. Tragicznie zakończyła się także kąpiel 20-latka na dzikim kąpielisku w Brześciu pod Górą Kalwarią. W poniedziałek (10 czerwca) nad Zalewem Zegrzyńskim w Ryni utonął 40-letni mężczyzna.

Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności. Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112.

{"register":{"columns":[]}}