W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadzwyczajne posiedzenie Rady JHA w sprawie sytuacji na zewnętrznej granicy UE

04.03.2020

Minister Mariusz Kamiński wziął udział w odbywającym się w środę (4 marca br.) w Brukseli nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA). Spotkanie było poświęcone sytuacji migracyjnej na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej i Turcji.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli. Na zdjęciu widać uczestników spotkania siedzących przy okrągłym stole.

W związku z pogarszającą się sytuacją na granicy grecko-tureckiej, prezydencja chorwacka, na wniosek Grecji, zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych, na którym omówiono możliwości wsparcia Grecji, ale także Cypru i Bułgarii, w ich wysiłkach na rzecz ochrony granic zewnętrznych UE, w tym wypadku z Turcją.

Ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili konieczność skupienia działań UE na ochronie granic zewnętrznych – przy wsparciu Agencji Frontex w Warszawie oraz współpracy z państwami trzecimi w regionie. Niektórzy ministrowie jasno wskazali, że wszelkie formy nacisku stosowane przez stronę turecką, wykorzystując uchodźców jako kartę przetargową, są nie do zaakceptowania. Rada kieruje tym samym apel do Turcji dotyczący przestrzegania prawa międzynarodowego oraz realizowania zobowiązań powziętych w ramach Oświadczenia UE-Turcja z 2016 r.

Polska poparła konieczność udzielenia szybkiej pomocy państwom graniczącym z Turcją, szczególnie Grecji. Polska wskazała, że wsparcie UE powinno koncentrować się na ochronie i kontroli granicy zewnętrznej UE poprzez wykorzystanie wzmocnionego mandatu Agencji Frontex. Polska jest gotowa wesprzeć swoich partnerów UE w ramach wypracowanych mechanizmów kryzysowych za pomocą służb granicznych i policyjnych. Polska zadeklarowała wsparcie (w ramach Agencji Frontex) w liczbie 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz wsparcie 100 funkcjonariuszy Policji.

Jednocześnie Polska zaznaczyła, że wszelka pomoc udzielana Grecji musi być zgodna ze zgłoszonymi przez nią potrzebami oraz możliwościami państw członkowskich i nie może bazować na obowiązkowej relokacji
 

fot. European Union

Wideo

{"register":{"columns":[]}}