W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi funkcjonariusze w służbie

18.03.2019

– Życzę Wam, aby Wasza droga była potwierdzeniem tej decyzji, która Was zainspirowała do wstąpienia w szeregi polskiej Policji. Za tę decyzję z całego serca dziękuję – powiedział minister Joachim Brudziński podczas ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy Policji, które odbyło się dzisiaj (18 marca br.) w Katowicach.

Minister Joachim Brudziński podczas ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy Policji

Na placu przed Oddziałem Prewencji Policji w Katowicach 100 nowych funkcjonariuszy złożyło przysięgę policyjną. Po ukończeniu z sukcesem procesu rekrutacji, nowi policjanci odbędą teraz kurs podstawowy, na którym zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności. Następnie zasilą szeregi swoich jednostek w garnizonie śląskim, w którym będą strzec bezpieczeństwa obywateli.

– Życzę Wam, aby na pagonach wielu z Was zagościły w jakiejś perspektywie czasowej oficerskie szlify, być może nawet generalskie. Życzę, aby ta pasja, która dzisiaj Wam towarzyszy, zawsze przeważała nad ewentualnym zwątpieniem – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński w słowach skierowanych do nowych funkcjonariuszy.

W uroczystości wzięli udział m.in.: gen. insp. Jarosław Szymczyk – komendant główny Policji, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski oraz Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego. Świadkami ślubowania byli również licznie zgromadzeni bliscy nowych policjantów, którzy chcieli im towarzyszyć w tym wyjątkowym dniu.

W całym kraju w Policji służby około 100 tys. funkcjonariuszy, w garnizonie śląskim jest ich około 12 tys. W 2018 r. w szeregi Policji wstąpiło ponad 4,5 tys. nowych policjantów, a w tym roku już blisko tysiąc.

Rok 2019 - 100-lecie powstania Policji i 100. rocznica I Powstania Śląskiego

Minister Joachim Brudziński podkreślił, że nowi funkcjonariusze rozpoczynają swoją służbę w momencie wyjątkowego jubileuszu 100-lecia powstania Policji Państwowej. Była to formacja, która połączyła istniejące dotychczas różne organizacje policyjne, tworząc pierwszą jednolitą Policję w niepodległej Polsce.

Szef MSWiA powiedział także, że uroczystość w Katowicach wpisała się w jeszcze jeden jubileusz. To właśnie od tego roku będziemy obchodzić setne rocznice trzech Powstań Śląskich. Minister Joachim Brudziński, na zaproszenie wojewody śląskiego, dołączył do Komitetu Honorowego tegorocznych obchodów jubileuszowych 100. rocznicy I Powstania Śląskiego.

Zdjęcia (10)